Rosja wystrzeliła ponad 50 pocisków. Kolejny zmasowany atak na Ukrainę

Aktualizacja:
Autor:
tas\mtom
Źródło:
tsn.ua, Ukraińska Prawda, PAP

Dowódca ukraińskich sił zbrojnych Walerij Załużny poinformował w czwartek, że Rosja wystrzeliła na Ukrainę 55 pocisków, z czego obrona przeciwlotnicza kraju zestrzeliła 47. Alarm przeciwlotniczy na terenie całej Ukrainy, ogłoszony po godzinie 8 czasu ukraińskiego (godzina 7 w Polsce), trwał przez cztery godziny. W Kijowie pociski spadły w rejonie hołosijiwskim. Zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

Kijowska administracja poinformowała, że w wyniku czwartkowego ataku zginął 55-letni mężczyzna. Dwie osoby trafiły do szpitala. Pocisk spadł w rejonie hołosijiwskim. Mer Kijowa Witalij Kliczko napisał na kanale Telegram, że rakieta uderzyła w obiekt niebędący budynkiem mieszkalnym. Odgłosy eksplozji słyszano także w rejonie dniprowskim.

Władze Kijowa informowały początkowo, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła co najmniej 15 pocisków manewrujących odpalonych przez siły rosyjskie na ukraińską stolicę. Ostrzegały jednocześnie, że "zagrożenie nie minęło". Później dodano, że nad Kijowem zostało zestrzelonych 20 rosyjskich pocisków.

Fragment rosyjskiego pocisku w obwodzie kijowskim ANDRII NEBYTOV/Telegram

"Mamy informację o uszkodzeniach obiektów infrastruktury cywilnej, budynków prywatnych i wieżowców oraz samochodów mieszkańców w niektórych rejonach obwodu. Są to najczęściej wybite szyby, uszkodzone dachy i elewacje. Wszystkie niezbędne służby ratunkowe są na miejscu" - poinformowały władze obwodu kijowskiego na kanale Telegram. Podały, że rosyjski pocisk trafił także w obiekt energetyczny.

Alarm przeciwlotniczy został ogłoszony na całej Ukrainie po godzinie 8 czasu ukraińskiego (godzina 7 w Polsce). Został odwołany po godzinie 12 czasu ukraińskiego.

Mieszkańcy obwodów kijowskiego, winnickiego i mikołajowskiego relacjonowali w mediach społecznościowych, że słyszeli odgłosy wybuchów. "Pociski lecą też w kierunku naszego regionu" - podał na kanale Telegram szef obwodu lwowskiego Maksym Kozicki.

Władze obwodu odeskiego przekazały, że w wyniku ataku zostały uszkodzone dwa obiekty infrastruktury energetycznej. Nad regionem zostały zestrzelone trzy pociski manewrujące Kalibr.

55 pocisków

Dowódca ukraińskich sił zbrojnych Walerij Załużny poinformował, że w czasie zmasowanego czwartkowego ataku Rosja wystrzeliła na Ukrainę 55 pocisków. Obrona przeciwlotnicza kraju zestrzeliła 47.

Wcześniej w czwartek rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat przekazał, że rosyjskie bombowce strategiczne T-95 wystrzeliły ponad 30 pocisków rakietowych, koncentrując atak na centralnych regionach Ukrainy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas\mtom

Źródło: tsn.ua, Ukraińska Prawda, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości