Putin ma potencjalnego następcę Prigożyna. Kim jest dowódca "Siwy"?

Źródło:
Kommiersant, CNN, RTVI, tvn24.pl

W rozmowie z dziennikarzem gazety "Kommiersant" prezydent Władimir Putin wymienił nazwisko potencjalnego zastępcy szefa formacji najemniczej Grupa Wagnera Jewgienija Prigożyna, która ma pozostać "wierna" władzom na Kremlu. Jest nim Bohater Rosji, emerytowany pułkownik Andriej Troszew, pseudonim "Siedoj" (Siwy).

Nazwisko Troszewa, a właściwie - pseudonim "Siedoj" - Władimir Putin wymienił w czasie rozmowy z dziennikarzami przy okazji czwartkowego zwiedzania Centrum Handlu Międzynarodowego w Moskwie. Dziennikarzowi gazety "Kommiersant" rosyjski przywódca powiedział, że zaproponował najemnikom Grupy Wagnera kilka możliwości "zatrudnienia", między innymi pod kierownictwem ich bezpośredniego dowódcy. Putin wymienił jego pseudonim "Siedoj" (Siwy).

"Chodzi o człowieka, pod którego dowództwem najemnicy Grupy Wagnera służyli przez ostatnie 16 miesięcy" - sprecyzował "Kommiersant".

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Pseudonimem "Siedoj" posługuje się emerytowany rosyjski pułkownik Andriej Troszew. To jeden z kluczowych dowódców Grupy Wagnera, mający tytuł Bohatera Rosji, za pośrednictwem którego najemnicza formacja współpracowała z ministerstwem obrony Siergieja Szojgu. "To on, według słów prezydenta, zostanie nowym szefem tej części Grupy Wagnera, która pozostanie na terytorium Rosji" - podał rosyjski koncern medialny RTVI.

RTVI opublikował sylwetkę 61-letniego, urodzonego w mieście Leningrad (obecnie Petersburg) Troszewa, przypominając, że pseudonim "Siedoj" pochodzi jeszcze z czasów, kiedy Troszew walczył w Syrii w składzie Grupy Wagnera. Był już wtedy na emeryturze. Wcześniej Troszew służył w specjalnym oddziale szybkiego reagowania (SOBR) w składzie Gwardii Narodowej i OMON. Weteran wojen w Afganistanie i Czeczenii, dwukrotnie uhonorowany Orderem Czerwonej Gwiazdy.

Niezależne rosyjskie media informowały wcześniej, że Troszew otrzymał najwyższy tytuł - Bohatera Rosji - na podstawie utajnionego dekretu Putina z 17 marca 2016 roku. Został nim uhonorowany za "odwagę i bohaterstwo wykazane podczas wykonywania specjalnego zadania". Portal Fontanka napisał, że oficer otrzymał nagrodę za zdobycie syryjskiej Palmyry.

Podpisy na dokumentach

Przed spotkaniem z Putinem, które odbyło się po buncie zbrojnym Jewgienija Prigożyna, na którym rozstrzygał się los Grupy Wagnera, Troszew był wymieniany jako przewodniczący zarządu Ligi ochrony interesów weteranów wojen lokalnych i konfliktów zbrojnych, która miała siedzibę w Petersburgu. Po spotkaniu na Kremlu opuścił to stanowisko - podał koncern RTVI.

Według dokumentacji najemniczej formacji, Troszew był członkiem wydziału specjalnego służby bezpieczeństwa Grupy Wagnera, który odpowiadał za "utrzymanie reżimu tajności, bezpieczeństwo kadrowe, finansowe i informacyjne".

Rosyjskie media przypomniały, że podpis Troszewa pojawiał się na wielu dokumentach dystrybuowanych przez służby prasowe Jewgienija Prigożyna. Dotyczyły między innymi apelu o wstępowaniu Rosjan w szeregi wagnerowców, walczących w Ukrainie.

Według "Kommiersanta" propozycja Putina w sprawie "Siedoja" padła w obecności Jewgienija Prigożyna, który miał stwierdził, odpowiadając prezydentowi, że wagnerowcy "z tym się nie zgodzą".

CNN: rozłam w szeregach wagnerowców

Zdaniem amerykańskiej telewizji CNN, powołującej się na doniesienia "Kommiersanta", Putin doprowadził do rozłamu między dowódcami Grupy Wagnera i jej szefem Jewgienijem Prigożynem.

Stacja przypomniała, że Troszew został objęty sankcjami Unii Europejskiej za wspieranie syryjskiego reżimu.

Ukraina nałożyła sankcje na Troszewa po wybuchu inwazji zbrojnej w lutym 2023 roku.

"Tymczasem los Jewgienija Prigożyna wciąż pozostaje niejasny" - podkreśliła CNN.

Część wagnerowców, którzy pod koniec czerwca tego roku wystąpili zbrojnie przeciwko resortowi obrony Siergieja Szojgu, wyjechała na Białoruś. W piątek ministerstwo obrony w Mińsku poinformowało o szkoleniach, prowadzonych przez najemników Grupy Wagnera pod Osipowiczami w obwodzie mohylewskim.

Wagnerowcy w roli "instruktorów". Szkolą białoruskich żołnierzy. Wideo archiwalne
Wagnerowcy w roli "instruktorów". Szkolą białoruskich żołnierzy Ministerstwo Obrony Białorusi/Telegram

Autorka/Autor:tas / prpb

Źródło: Kommiersant, CNN, RTVI, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: