Cerkiewnej mozaiki z Putinem nie będzie

Źródło:
RBK, BBC, Kommiersant
Wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Rosji
Wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Rosji "Fakty TVN"
wideo 2/21
Wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Rosji "Fakty TVN"

Decyzja związana jest z opinią prezydenta na ten temat - wyjaśnił portalowi RBK zwierzchnik budowanej cerkwi rosyjskich sił zbrojnych biskup Stefan Klinski. Odłożone zostało także otwarcie świątyni, planowane na 9 maja, w 75. rocznicę zwycięstwa ZSRR nad faszyzmem.

Główna świątynia rosyjskiej armii powstaje w parku Patriot w 26-tysięcznej Kubince pod Moskwą. Jej wnętrze miała zdobić nietypowa mozaika. Przedstawiająca Władimira Putina w otoczeniu wyższych rangą urzędników, między innymi ministra obrony Siergieja Szojgu, szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa, przewodniczącego Dumy (niższej izby parlamentu) Wiaczesława Wołodina czy przewodniczącej Rady Federacji Wałentyny Matwijenko.

W piątkowej publikacji portal RBK napisał, że dekoracji przedstawiającej Putina na główniej ścianie świątyni nie będzie. - Decyzja jest związana z opinią prezydenta, który uznał, że umieszczanie jego wizerunku jest przedwczesne - powiedział portalowi RBK opiekun budowanej cerkwi biskup Stefan Kliński. - Ona nie została jeszcze umieszczona w świątyni. Została sfotografowana w warsztacie. Oznacza to, że nie było jej fizycznego demontażu jako takiego - tłumaczył, nawiązując do kwestii zdjęć mozaiki, które ukazały się wcześniej w rosyjskich portalach.

Fragment mozaiki na łamach dziennika "Kommiersant"Kommiersant

W miejsce mozaiki, pojawi się obraz niosących ikonę Matki Bożej mnichów, opatrzony hasłem "na wieki z Rosją", nawiązującym do aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję w marcu 2014 roku.

"Twarz Stalina na portrecie"

Jedna z mozaik, które - jak informowały wcześniej rosyjskie media - będą zdobić cerkiew, ukazuje Józefa Stalina i fragment parady wojskowej (przeprowadzonej w Moskwie w 1945 roku ku czci zwycięstwa ZSRR nad III Rzeszą). Duchowni argumentowali, że Stalin związany jest ze zwycięstwem w II wojnie światowej, a mozaika nie przedstawia "jego postaci, a jedynie twarz na portrecie".

Czy ta mozaika również zostanie usunięta? Na razie nie wiadomo. Jak podała w sobotę agencja Interfax, przedstawiciel Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej protojerej Leonid Kalinin jest stanowczym przeciwnikiem jej usunięcia. - Zwycięstwo nie jest interesujące dla nikogo, interesujące jest, czy będzie Stalin, czy nie. Będzie! Jeśli powiedzą, aby go usunąć, niech zostanie usunięty, ale nie wydam takich poleceń. Nie mam prawa i autorytetu, by wyrywać strony z podręcznika historii - powiedział agencji Interfax protojerej Kalinin.

Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, proszony o komentarz dotyczący mozaiki przedstawiającej Putina, odpowiadał, że "zdaniem prezydenta jest ona przedwczesnym docenieniem jego zasług".

Kreml nie poparł idei duchownych o zamieszczeniu mozaiki przedstawiającej Putina w budowanej świątyni rosyjskiej armii kremlin.ru

Uroczyste konsekrowanie cerkwi rosyjskich sił zbrojnych było planowane na 6 maja, otwarcie - 9 maja, w 75. rocznicę zwycięstwa ZSRR nad faszyzmem. Plany pokrzyżowała pandemia COVID-19. Nowy termin otwarcia nie jest znany. Dziennik "Kommiersant" napisał, że budowa świątyni jest finansowana z dobrowolnych datków wiernych. Wysokość jej dzwonnicy wyniesie 75 metrów.

Jak zauważyła moskiewska korespondentka brytyjskiej BBC, "stopnie prowadzące do świątyni zostały wykute ze stopionego sprzętu przejętego od wojsk nazistowskich".

Ponad 114 tysięcy zakażeń

W Rosji odnotowano dotąd ponad 114 tysięcy zakażeń koronawirusem. Zmarło blisko 1,2 tysiąca osób.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: RBK, BBC, Kommiersant

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru