Władimir Putin uznał dwie republiki w Donbasie za niepodległe. Wysyła wojsko

Autor:
akr/kg
Źródło:
Reuters, New York Times, PAP

Prezydent Rosji Władimir Putin zarządził w poniedziałek wysłanie wojsk mających prowadzić "wykonywać funkcje na rzecz podtrzymania pokoju" w dwóch kontrolowanych przez separatystów regionach wschodniej Ukrainy, które uznał za niepodległe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W wieczornym przemówieniu do narodu Władimir Putin poinformował, że uznał niepodległość ogłoszonych przez separatystów tak zwanych republik ludowych - donieckiej i ługańskiej. W czasie transmitowanego przez telewizję wystąpienia rosyjski prezydent podpisał odpowiednie dekrety.

"Podtrzymanie pokoju" w Donbasie

Kreml opublikował teksty dekretów, w których Putin nakazał również swojemu ministerstwu obrony wysłanie rosyjskich sił do "wykonywania funkcji na rzecz podtrzymania pokoju" w dwóch "republikach" na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego.

Nie jest jasne, o jakich granicach separatystycznych "republik ludowych" jest mowa w dekretach o uznaniu ich niepodległości. Tymczasem dokumenty, które oba te regiony, DRL i ŁRL, nazywają swoimi konstytucjami, głoszą, że uważają one za swe terytorium całe obszary ukraińskich obwodów: donieckiego i ługańskiego według stanu z początku 2014 roku. Jednak nie wszystkie te terytoria są pod faktyczną kontrolą separatystów - ich część kontrolują siły ukraińskie.

"New York Times" zauważa, że nie jest jasne, czy wojska rosyjskie pozostaną tylko na terytorium kontrolowanym przez separatystów w republikach, czy też będą dążyć do zajęcia pozostałych części ukraińskich regionów, do których roszczą sobie prawa.

Konflikt w Donbasie

Konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy trwa od 2014 roku, kiedy po ucieczce z kraju prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza i aneksji Krymu przez Rosję wspierani przez Moskwę separatyści utworzyli dwie samozwańcze republiki ludowe: doniecką i ługańską.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) szacuje, że w związku z konfliktem w Donbasie zginęło ponad 13 tysięcy osób. Według Kijowa w wyniku konfliktu śmierć poniosło około 14 tys. ludzi. 

Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 rokuAdam Ziemienowicz / PAP

Autor:akr/kg

Źródło: Reuters, New York Times, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości