Byli ambasadorzy USA w Polsce o sytuacji na Ukrainie. "Musimy myśleć o długofalowej walce z Putinem"

Źródło:
TVN24
Mosbacher: to jest sytuacja absurdalna, surrealistyczna
Mosbacher: to jest sytuacja absurdalna, surrealistycznaTVN24
wideo 2/35
Mosbacher: to jest sytuacja absurdalna, surrealistycznaTVN24

Rosja zaatakowała Ukrainę. - Nie sądzę, że jestem w stanie w pełni zrozumieć, jak trzy potężne demokracje zachodnie - Stany Zjednoczone, Francja i Niemcy - mogły pozwolić na to, żeby to się wydarzyło - powiedziała była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w rozmowie z Piotrem Kraśką. Również były ambasador USA w Polsce Daniel Fried mówił, że musimy "pomóc Ukraińcom opierać się tak długo, jak będą w stanie" i "myśleć o długofalowej walce z Putinem".

Byli ambasadorzy Stanów Zjednoczonych w Polsce - Georgette Mosbacher i Daniel Fried - w rozmowie z Piotrem Kraśką mówili o sytuacji Ukrainy, która została zaatakowana przez Rosję.

Mosbacher oceniła, że "to jest sytuacja absurdalna, surrealistyczna". - Nie sądzę, że jestem w stanie w pełni zrozumieć, jak trzy potężne demokracje zachodnie - Stany Zjednoczone, Francja i Niemcy - mogły pozwolić na to, żeby to się wydarzyło - powiedziała. - Codziennie mówiliśmy światu, że to się wydarzy i nie mogliśmy tego powstrzymać. To jest rozpaczliwe, łamiące serce. Ale jestem też przerażona i zmartwiona tym, co to mówi - dodała.

Mosbacher: to jest sytuacja absurdalna, surrealistyczna
Mosbacher: to jest sytuacja absurdalna, surrealistycznaTVN24

Była ambasador mówiła również o tym, co możemy zrobić, by pomóc Ukrainie. - Fakt, że nie mogliśmy tego powstrzymać, jest - moim zdaniem - naszą winą. Ale teraz musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby im pomóc. Dać im broń, jakiejkolwiek potrzebują. Nie możemy się bać Putina - wskazywała.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Fried: dyktatorzy uderzają jako pierwsi, ale niekoniecznie jako ostatni

Fried był pytany, czy mamy pewność, że Putin nie przekroczy granic NATO. - Prezydent (Joe) Biden powiedział jasno, że Stany Zjednoczone będą broniły każdego państwa członkowskiego NATO całą potęgą Stanów Zjednoczonych. Mamy żołnierzy w Polsce, wysyłamy żołnierzy do krajów bałtyckich. Prezydent Biden nakreślił linię nieprzekraczalną - powiedział dyplomata.

- Musimy zrobić szereg rzeczy. Po pierwsze, bronić linii terytoriom NATO. Będziemy to robić. Po drugie, pomóc Ukraińcom opierać się tak długo, jak będą w stanie. Po trzecie, są długofalowe implikacje. Ukraina może stać się narodem uwięzionym - wyliczał.

Fried: dyktatorzy uderzają jako pierwsi, ale niekoniecznie jako ostatni
Fried: dyktatorzy uderzają jako pierwsi, ale niekoniecznie jako ostatniTVN24

Jak mówił były amerykański ambasador w Polsce, "dyktatorzy często mają przewagę nad demokracjami". - Oni uderzają jako pierwsi, ale niekoniecznie jako ostatni. Musimy myśleć o długofalowej walce z Putinem i Rosją Putina. Musimy wyciągać strategiczne wnioski i wspierać Ukrainę i jej wolność, jakkolwiek wiele lat będzie to potrzebne - dodał Fried.

Georgette Mosbacher i Daniel Fried o sytuacji na Ukrainie. Cała rozmowa z Piotrem Kraśką
Georgette Mosbacher i Daniel Fried o sytuacji na Ukrainie. Cała rozmowa z Piotrem KraśkąTVN24

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: