"Propaganda TV jest bezsilna". Większość młodych Rosjan chce opuścić kraj

[object Object]
"Protesty są sygnałem, że nie da się dalej w Rosji utrzymywać ułudy państwa prawa". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS z 29 lipca Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/4

Aż 53 procent Rosjan w wieku od 18 do 24 lat chciałoby wyemigrować na stałe ze swojego kraju - podał niezależny ośrodek Centrum Lewady, prezentując wyniki najnowszych badań. To rekordowy wskaźnik w ciągu ostatniej dekady - zauważyli rosyjscy socjologowie.

Z opublikowanych we wtorek wyników badań Centrum Lewady wynika, że w grupie wiekowej 18-24 odsetek osób chętnych do emigracji wynosi 53 procent, wśród respondentów w wieku 25-39 lat - 30 procent, 40-54 lat - 19 procent. Rosjanie powyżej 55. roku życia raczej wolą pozostać w kraju. Wśród nich odsetek tych, którzy chcą wyjechać, sięga siedmiu procent.

Średnio o chęci wyjazdu z Rosji poinformowało 21 procent respondentów.

Wśród głównych przyczyn chęci opuszczenia kraju ankietowani wymieniali dążenie do zapewnienia dzieciom lepszej przyszłości (45 procent), niezadowolenie z sytuacji gospodarczej w kraju (40 procent) czy wysoką jakość opieki zdrowotnej za granicą (35 procent).

Mniej zwolenników Putina

Jak podało Centrum Lewady, wśród osób, które myślą o emigracji lub podjęły w tym kierunku jakieś kroki, jest wysoki odsetek niezadowolonych z sytuacji gospodarczej i politycznej w kraju. Jest wśród nich też mniej zwolenników prezydenta Władimira Putina.

"Propaganda TV jest bezsilna wobec młodzieży" - skomentował wyniku sondażu rosyjski portal newsru.com.

- Młodzi ludzie nie akceptują zaproponowanego przez państwo modelu rozwoju państwa - mówił cytowany przez niezależną "Nową Gazietę" socjolog z Centrum lewady Stiepan Gonczarow. - Ich życie ułożyło się inaczej niż życie starszego pokolenia. Kierują się globalnymi kanałami przekazywania informacji, często znajdującymi się w transgranicznej przestrzeni językowej i kulturowej - dodał.

Socjolog przypomniał, że w 2016 roku około 75 procent młodych Rosjan deklarowało, iż źródłem informacji jest dla nich telewizja. W marcu w tym roku odsetek takich osób zmniejszył się do 42 procent. Wzrosła natomiast popularność sieci społecznościowych.

Badanie zostało przeprowadzone na przełomie września i października wśród 1601 mieszkańców miast i wsi.

Autor: tas/adso / Źródło: PAP, Nowaja Gazieta, newsru.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: