Rosyjskie media: Putin zmienił dowódcę Floty Czarnomorskiej

Źródło:
RIA Nowosti, Kommiersant, meduza.io, focus.ua, tvn24.pl

Rosyjska propagandowa agencja RIA Nowosti poinformowała w środę, że nowym dowódcą Floty Czarnomorskiej został wiceadmirał Wiktor Sokołow. Dekret w tej sprawie miał podpisać prezydent Władimir Putin. Oficjalnego potwierdzenia tej informacji nie ma. Zdaniem ukraińskich ekspertów decyzja jest związana z wybuchami w bazie lotniczej w Nowofedoriwce na zaanektowanym Krymie.

Rozmówca RIA Nowosti przekazał, że "wydarzenia publicznego w związku ze zmianą dowódcy Floty Czarnomorskiej nie było i prawdopodobnie nie będzie, ze względu na wprowadzony w Sewastopolu - gdzie znajduje się główny sztab rosyjskiej marynarki - żółty poziom zagrożenia terrorystycznego".

Inny rozmówca dodał, że gdy trwa "specjalna operacja wojskowa Federacji Rosyjskiej" (propagandowa nazwa inwazji zbrojnej na Ukrainę - red.), "nikt nie ma obowiązku publicznego ogłaszania takich nominacji".

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Dziennik "Kommiersant" zwrócił uwagę, że doniesienia o ewentualnym mianowaniu Sokołowa na stanowisko dowódcy Floty Czarnomorskiej pojawiały się już wcześniej, nikt jednak, nawet nieoficjalnie, tego nie potwierdzał.

Informacji o podpisanym dekrecie w sprawie mianowania Sokołowa na stronie internetowej prezydenta Rosji nie ma.

Po zatonięciu krążownika Moskwa

"Kommiersant" napisał, że 59-letni Sokołow był zastępcą dowódcy rosyjskiej Floty Północnej. Poprzednim dowódcą Floty Czarnomorskiej był admirał Igor Osipow. "Informacji o nowej nominacji dla Osipowa nie ma" - dodał "Kommiersant".

Po zatonięciu na Morzu Czarnym krążownika Moskwa ukraiński portal wojskowy Defense Express (jego redaktorem naczelnym jest znany ekspert Serhij Zgurec z kijowskiego Centrum Armii, Konwersji i Rozbrojeń) napisał, że "admirał Igor Osipow został usunięty ze stanowiska i aresztowany".

Niezależny portal Meduza przypomniał, że zwolennicy teorii o aresztowaniu Osipowa zwracali uwagę, że dowódca Floty Czarnomorskiej nie pojawił się w maju na obchodach Dnia Zwycięstwa i Dnia Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. "19 czerwca Osipow pojawił się jednak publicznie, przyszedł na zakończenie roku w szkole Nachimowa w Sewastopolu (największa akademia marynarki wojennej w Ukrainie - red.)" - napisała Meduza.

Po serii wybuchów na Krymie

Ukraińskie media podały, że decyzja w sprawie zmiany dowódcy Floty Czarnomorskiej ma związek z wybuchami w bazie lotniczej w Nowofedoriwce na zaanektowanym Krymie. Znany ekspert do spraw wojskowości Jurij Butusow napisał po tym wydarzeniu, że w Nowofedoriwce stacjonuje "główna siła uderzeniowa Floty Czarnomorskiej - 43. pułk lotnictwa szturmowego".

"9 sierpnia w wyniku równoczesnych eksplozji w dwóch magazynach amunicji, zostało zniszczonych co najmniej osiem rosyjskich samolotów bojowych, a według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy - 9. W rzeczywistości 43. pułk przestał istnieć. Około połowa samolotów gotowych do walki została zniszczona" - napisał Butusow.

PAP

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: RIA Nowosti, Kommiersant, meduza.io, focus.ua, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: