TVN24 | Świat

"Szczególnie duża skala" defraudacji. Znany ekonomista i rektor moskiewskiej uczelni zatrzymany

TVN24 | Świat

Autor:
akr/adso
Źródło:
PAP, Reuters

Znany rosyjski ekonomista i rektor uczelni Władimir Mau został zatrzymany i oskarżony o malwersacje "na szczególnie dużą skalę". Zarzuty usłyszał w ramach szerszego postępowania dotyczącego byłej minister i innego przedstawiciela środowiska akademickiego.

"Nowaja Gazieta Jewropa" (redakcja niezależnej "Nowej Gaziety" działająca poza Rosją) przekazała w czwartek, że Władimir Mau, znany rosyjski ekonomista i rektor Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej (RANChiGS) został zatrzymany przez funkcjonariuszy służb siłowych.

Gazeta, a także Agencja Reutera, podały - powołując się na rosyjskie MSW - że rektorowi przedstawiono zarzuty malwersacji "na szczególnie dużą skalę". Miał zdefraudować środki z uczelni. Śledczy wnioskują o areszt domowy.

Władimir Mau objęty szerszym śledztwem

62-letni Mau usłyszał zarzuty w ramach szerszego postępowania karnego, którym jest objęty. Toczy się ono od jesieni zeszłego roku wobec byłej minister oświaty Mariny Rakowej i Siergieja Zujewa, rektora rosyjsko-brytyjskiej Moskiewskiej Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Ekonomicznych.

Źródło zbliżone do rektora powiedziało, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni pracownicy RANCHiGS zaczęli być częściej wzywani na przesłuchania. Przesłuchiwany był również sam Mau.

Przedstawiciele opozycji skrytykowali tę sytuacją i określili ją jako ostatni epizod w długiej kampanii Kremla mającej na celu przejęcie kontroli nad obszarem edukacji i zniesienie swobód akademickich.

Rektor RANCHiGS uważany jest za człowieka z dobrymi kontaktami wśród ludzi władzy. Prócz kierowania prestiżową uczelnią zasiada też w radzie dyrektorów Gazpromu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/adso

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości