Rosyjski regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor, zablokował portal OWD-Info monitorujący zatrzymania podczas demonstracji i akcji politycznych. Urząd oświadczył, że celem tego projektu było "propagowanie terroryzmu i ekstremizmu" na terytorium Rosji. Portal ocenił to jako akt cenzury ze strony państwa. Wcześniej we wrześniu resort sprawiedliwości uznał portal za organizację "pełniącą funkcję zagranicznego agenta".
W oświadczeniu wydanym przez służby prasowe Roskomnadzoru urząd oświadczył, że blokada nastąpiła na mocy decyzji sądu. Uznał on, że OWD-Info publikowało informacje zabronione, których celem było "usprawiedliwianie działalności ugrupowań ekstremistycznych i terrorystycznych" i działalności osób należących do tych organizacji. Sąd oświadczył, że takie informacje znajdowały się na portalu OWD-Info i na profilach projektu w mediach społecznościowych.
"Biorąc pod uwagę te fakty, działalność projektu medialnego ma na celu propagowanie terroryzmu i ekstremizmu na terytorium Rosji" - przekonywały służby prasowe Roskomnadzoru.
OWD-Info: to akt cenzury ze strony państwa
Wcześniej w sobotę urząd zablokował główną stronę internetową OWD-Info. Aktywiści projektu oświadczyli, że nie zostali poinformowani o decyzji sądu i nie otrzymali wcześniej żadnych ostrzeżeń ani żądań usunięcia informacji niezgodnych z prawem.
Blokada jest "aktem cenzury ze strony państwa", a celem tych kroków jest sprawienie, by OWD-Info zakończyło działalność - oświadczyli aktywiści.
Zapowiedzieli, że odwołają się od decyzji sądu i nie zaprzestaną działalności. "Uczynimy wszystko, co możliwe, byście nadal mieli dostęp do naszych wiadomości, instrukcji prawnych i innych materiałów" - napisano w oświadczeniu.
OWD-Info to projekt medialny z zakresu obrony praw człowieka. Portal działa od 2011 roku. Na stronie internetowej OWD-Info publikowane są niezależne dane o odbywających się w Rosji demonstracjach i protestach, na przykład o liczebności uczestników tych akcji, liczbie osób zatrzymanych, o tym, na jakie komisariaty trafili zatrzymani przez policję.
We wrześniu tego roku portal został uznany przez ministerstwo sprawiedliwości Rosji za niezarejestrowaną organizację pozarządową "pełniącą funkcję zagranicznego agenta".
Na Białorusi media uznawane za "ekstremistyczne" po protestach
Władze sąsiedniej Białorusi od czasu zeszłorocznych wyborów prezydenckich decydują się na zamykanie szeregu portali internetowych w tym kraju. To efekt represji stosowanych po protestach zapoczątkowanych po wyborach.
CZYTAJ WIĘCEJ: Portal i sieci społecznościowe telewizji Biełsat uznane za ekstremistyczne Sieci społecznościowej Naszej Niwy uznane za "materiały ekstremistyczne" Białoruski bloger z Nexty w rozmowie z "Faktami o świecie": Założone przeze mnie kanały są uznane za terrorystyczne, ekstremistyczne
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24