"Rosja próbuje podzielić sojuszników, Polska dobrze zna te działania"

[object Object]
Senator Bob Corker był gościem TVN24 BiSTVN24 BiS
wideo 2/23

- My i inne kraje przed laty próbowaliśmy współpracy z Rosją, aby zbliżyć ten kraj do nas, do współpracy z NATO. Rosjanie nie byli zainteresowani - mówił w rozmowie z "Faktami z Zagranicy" w TVN24 BiS amerykański senator Bob Corker.

Bob Corker udzielił wywiadu amerykańskiemu korespondentowi "Faktów" TVN Marcinowi Wronie. Powiedział, że ustalenia warszawskiego szczytu NATO przyjął z zadowoleniem.

- Cieszę się, że rozmawiano o liczbie wojsk w Afganistanie, że rozmawiano o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. To bardzo ważne - powiedział. - Niedawno byłem w Polsce i rozumiem wagę takiego wzmocnienia. Tu nie ma wątpliwości.

"Rosja próbuje podzielić sojuszników"

Corker stwierdził, że NATO "musi wzmacniać wschodnią flankę, aby chronić sojuszników w regionie" i by "na miejscu było tyle wojsk, które uniemożliwią agresję rosyjską". Podkreślił, że - jego zdaniem - niezależnie od ustaleń szczytu Rosja będzie zwiększać potencjał wojskowy.

- Rosjanie uznają rozmieszczenie wojsk amerykańskich w Polsce jako podniesienie napięcia - argumentował. Stwierdził także: - Rosja próbuje podzielić sojuszników, Polska dobrze zna te działania.

Corker powiedział także, że część państw ma wątpliwości co do kwestii utrzymania sankcji wobec Moskwy, ale jednak udało się utrzymać jedność.

- Oczywiście, będą różnice opinii, ale do tej pory sojusznicy trzymali się razem - podkreślił.

Pytany, czy - jego zdaniem - Rosja to największe zagrożenie dla Zachodu, stwierdził, że "jest nim sam sojusz, ponieważ nie ma chętnych do wypełniania zobowiązań".

Wyjaśnił, że ma na myśli to, iż jedynie pięć krajów NATO wydaje odpowiednio dużo pieniędzy na obronę.

- To sprawia, że jestem wściekły. Nie da się utrzymać sojuszu, jeśli nie będzie chętnych do płacenia na obronę - stwierdził.

"Autokratyczne tendencje w Polsce"

Senator był pytany także o rozmowę prezydentów USA Baracka Obamy i Polski Andrzeja Dudy. - Oczywiście, mamy bardzo dobre stosunki z Polską, narodem polskim i rządem - stwierdził.

I dodał: - Doszło do pewnych autokratycznych tendencji w Polsce, które u wielu z nas powodują pewien niepokój. I to zostało wyrażone. Dla dobra naszych obu krajów musimy współpracować.

Autor: pk//plw / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Tagi:
Raporty: