Jedna z najwybitniejszych rosyjskich pisarek uznana za "zagranicznego agenta"

Źródło:
PAP
Książki Ludmiły Ulickiej zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków
Książki Ludmiły Ulickiej zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt językówReuters
wideo 2/2
Książki Ludmiły Ulickiej zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt językówReuters

Ludmiła Ulicka, jedna z najwybitniejszych współczesnych rosyjskich pisarek, laureatka prestiżowych nagród literackich, została w piątek uznana przez rosyjskie władze za "zagranicznego agenta". Pisarka w 2022 roku opuściła Rosję i krytykuje Kreml za inwazję na Ukrainę.

Ministerstwo sprawiedliwości Rosji ogłosiło w piątek, że pisarka Ludmiła Ulicka "sprzeciwia się" konfliktowi na Ukrainie i "szerzy propagandę na rzecz związków LGBT".

Autorka opuściła Rosję w 2022 roku, po rozpętaniu przez Putina wojny przeciw Ukrainie, i mieszka od tego czasu w Niemczech. Ulicka wielokrotnie krytykowała agresję na Ukrainę, a w 2023 roku powiedziała, że wojna ta "będzie miała katastrofalne konsekwencje dla samej Rosji".

Kreml uderza w pisarzy

Na początku lutego portal Radia Swoboda poinformował, że nasila się kampania rosyjskich władz wymierzona w pisarzy, którzy sprzeciwiają się agresji na Ukrainę, a teatry w różnych rosyjskich miastach zdejmują z afisza spektakle Ulickiej. Wstrzymano także sprzedaż jej książek.

Znane wydawnictwo AST oświadczyło, że zablokowało wypłacanie pisarce wszelkich środków należnych jej z tytułu sprzedanych książek. Autorka została pozbawiona tytułu doktora honoris causa przez Moskiewski Uniwersytet Technologii Chemicznej im. Dmitrija Mendelejewa. Moskiewskie biblioteki przestały wypożyczać książki jej autorstwa.

Ulicka, która ma 81 lat, jest laureatką m.in. prestiżowej francuskiej nagrody literackiej Prix Medici za powieść "Sonieczka", którą uznano wtedy za najlepszą powieść zagraniczną. Otrzymała także rosyjską Nagrodę Bookera - wzorowaną na brytyjskiej Booker Prize - za "Przypadek doktora Kukockiego".

Jej książki zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. Według scenariuszy Ulickiej nakręcono także filmy "Siostrzyczki Liberti" i "Kobieta dla wszystkich", na ekran przeniesiono też "Przypadek doktora Kukockiego".

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive