Znany rosyjski obrońca praw człowieka skazany na dwa i pół roku kolonii karnej

Źródło:
PAP, currenttime.tv

Oleg Orłow, znany rosyjski aktywista na rzecz praw człowieka ze zlikwidowanego przez moskiewskie władze Stowarzyszenia Memoriał, został we wtorek skazany na dwa i pół roku kolonii karnej za rzekomą "dyskredytację armii" - podały niezależne rosyjskie media.

Orłow został oskarżony o "dyskredytację armii" z powodu publikacji, napisanej ponad rok temu, w której potępił rosyjską inwazję zbrojną na Ukrainę. Znany rosyjski obrońca praw człowieka stanął przed sądem w tej sprawie po raz drugi. Pierwszy wyrok, przewidujący karę grzywny, prokuratura zaskarżyła, domagając się pozbawienia wolności.

CZYTAJ TEŻ: Nakazano likwidację jednej z najstarszych prodemokratycznych organizacji w Rosji

W powtórnym procesie, który zaczął się 16 lutego, Orłowowi zarzucono, że "żywi nienawiść polityczną i ideologiczną do Federacji Rosyjskiej". Prokuratura żądała dla 70-letniego działacza kary dwóch lat i 11 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd skrócił karę do dwóch i pół roku kolonii karnej.

Ostatnie słowo

- Nie popełniłem przestępstwa. Jestem sądzony za artykuł, w którym nazwałem reżim polityczny w Rosji totalitarnym i faszystowskim. (...) Wtedy moim znajomym wydawało się, że przesadzam. Ale teraz jest już zupełnie oczywiste – nie przesadziłem – oświadczył Orłow w ostatnim słowie, które przytoczył niezależny portal Meduza. Opozycjonista dodał, że państwo kontroluje już nie tylko życie polityczne, społeczne i gospodarcze, ale także pretenduje do całkowitej kontroli kultury, myśli naukowej i ingerencji w życie prywatne.

- W ciągu zaledwie nieco ponad czterech miesięcy, jakie minęły od zakończenia mojego pierwszego procesu w tym samym sądzie, doszło do wielu wydarzeń, które pokazują, jak szybko i coraz głębiej nasz kraj pogrąża się w ciemności - dodał.

Jeden z twórców rosyjskiego Memoriału

Orłow był jednym z twórców i współprzewodniczącym Stowarzyszenia Memoriał, zajmującego się obroną praw człowieka i badaniem zbrodni stalinowskich. Z ramienia Memoriału Orłow był obserwatorem w konfliktach zbrojnych na obszarze byłego ZSRR. Od początku drugiej wojny czeczeńskiej kierował działalnością Memoriału na Kaukazie Północnym, w tym w Czeczenii.

Założony w 1987 roku Memoriał, jedna z najstarszych i najbardziej zasłużonych rosyjskich organizacji pozarządowych, został w grudniu 2021 roku uznany za tzw. zagranicznego agenta, a następnie zlikwidowany przez władze rosyjskie. Pomimo tego Orłow postanowił pozostać w Rosji i kontynuować działalność na rzecz obrony praw człowieka.

W październiku 2022 roku Memoriał został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla wraz z szefem białoruskiego Centrum Praw Człowieka Wiasna Alesiem Bialackim i ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich.

Pokojowa Nagroda Nobla dla rosyjskiego Memoriału i ukraińskiego Centrum Wolności Obywatelskich. Relacja Andrzeja Zauchy
Pokojowa Nagroda Nobla dla rosyjskiego Memoriału i ukraińskiego Centrum Wolności Obywatelskich. Relacja Andrzeja ZauchyTVN24

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: PAP, currenttime.tv