Rosja odrzuciła we wtorek brytyjski projekt rezolucji ONZ upamiętniającej ludobójstwo w Srebrenicy z 1995 roku i zapowiedziała, że przedstawi własny tekst dokumentu. Wkrótce przypada 20. rocznica tragicznych wydarzeń ze Srebrenicy.
Wielka Brytania zaproponowała swoim 14 partnerom z Rady Bezpieczeństwa ONZ tekst, w którym oddano cześć ofiarom ludobójstwa i wyciągano wnioski z tego, że ONZ nie było w stanie zapobiec masakrze.
"W rosyjskim projekcie rezolucji nie pojawia się słowo Srebrenica"
Jednak przedstawiciel Rosji powiedział dziennikarzom, że tekst ten wzbudza kontrowersje, kładzie zbyt duży nacisk na działania bośniackich Serbów i koncentruje się "tylko na jednym aspekcie konfliktu". Tymczasem jak poinformował zachodni dyplomata, który chciał zachować anonimowość, w rosyjskim projekcie rezolucji nie pojawia się słowo "Srebrenica", a najwięcej uwagi poświęcono porozumieniu z Dayton, które zakończyło wojnę w Bośni. RB ONZ ma głosować w sprawie rezolucji we wtorek, kilka dni przed zaplanowanymi uroczystościami rocznicowymi w Bośni. Jednak Rosja może zablokować porozumienie - pisze agencja AFP.
Masakra 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców
Po zajęciu Srebrenicy, wówczas muzułmańskiej enklawy w BiH, w lipcu 1995 roku siły Serbów bośniackich dokonały w pobliżu miasta masakry blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Międzynarodowy wymiar sprawiedliwości uznał ją za ludobójstwo. Serbski członek trzyosobowego Prezydium Bośni i Hercegowiny Mladen Ivanić w poniedziałek zwrócił się do ONZ, by zrezygnowała z przyjmowania rezolucji. Stwierdził, że kwestia ta może poróżnić społeczności i destabilizować kraj. Prezydent wchodzącej w skład BiH Republiki Serbskiej Milorad Dodik ostatnio zaapelował do Rosji, by użyła swego prawa weta w RB ONZ i uniemożliwiła przegłosowanie dokumentu. Według brytyjskiego ambasadora przy ONZ Matthew Rycrofta celem brytyjskiego projektu rezolucji jest "zrobienie kolejnego kroku w kierunku pojednania" i "zapewnienie o naszej determinacji, by zapobiec ludobójstwu".
Autor: eos\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org