"Kommiersant": zatwierdzono strategię bezpieczeństwa narodowego Rosji

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Władimir Putin zatwierdził nową strategię bezpieczeństwa narodowego - podał w sobotę Dziennik "Kommiersant". W strategii, jako źródło rozmaitych zagrożeń, wymieniane są "Stany Zjednoczone i ich sojusznicy". Część dokumentu poświęcona jest bezpieczeństwu gospodarczemu.

Autorzy strategii bezpieczeństwa narodowego, która - jak informuje dziennik "Kommiersant" - zastąpi poprzedni dokument z 2015 roku, oceniają, że "Rosja jest obecnie obiektem celowej polityki powstrzymywania". Próby "siłowej presji na Rosję" sprawiają - w ich ocenie - że zagrożenia militarne się nasilają.

"Stany Zjednoczone prowadzą konsekwentną politykę rezygnowania ze zobowiązań międzynarodowych w sferze kontroli zbrojeń. Planowane rozmieszczenie amerykańskich pocisków średniego i krótkiego zasięgu w Europie i regionie Azji i Pacyfiku tworzy zagrożenie dla stabilności strategicznej i bezpieczeństwa międzynarodowego" - czytamy w dokumencie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Zapotrzebowanie na podwyższanie efektywności administracji"

W strategii jako źródło rozmaitych zagrożeń wymieniane są często "Stany Zjednoczone i ich sojusznicy". Część dokumentu poświęcona jest bezpieczeństwu gospodarczemu. W strategii oceniono, że "utrzymują się problemy socjalne i gospodarcze odczuwane przez obywateli Rosji". W związku z nimi "w społeczeństwie rośnie zapotrzebowanie na podwyższanie efektywności administracji państwowej, zapewnienie sprawiedliwości społecznej i wzmocnienie walki z korupcją" - wskazują autorzy dokumentu.

Jako jeden ze sposobów zapewnienia bezpieczeństwa gospodarczego Rosji wymieniono rezygnację z dolara, a także produkcję krajowych szczepionek.

Władimir Putinkremlin.ru

Rozwój relacji z Chinami i Indiami

Strategia głosi także, że "ludzkość zetknęła się z groźbą utraty moralnych i duchowych punktów orientacyjnych", jak i "trwałych zasad moralnych". W rozdziale strategii dotyczącym "ochrony tradycyjnych rosyjskich wartości moralnych i duchowych" ostrzeżono, że obecnie "absolutyzowana jest wolność jednostki, realizowana jest aktywna propaganda permisywizmu, braku moralności i egoizmu, wdrażany jest kult przemocy, konsumpcji i zaspokojenia".

O atakowanie tradycyjnych rosyjskich wartości autorzy dokumentu oskarżyli zagraniczne organizacje pozarządowe i religijne, organizacje ekstremistyczne i terrorystyczne.

Za jeden z priorytetów Rosji strategia uznaje rozwój relacji z Chinami i Indiami. Wcześniej sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew zapowiadał, że projekt nowej strategii bezpieczeństwa narodowego będzie zawierał odpowiedzi na nieprzyjazne działania innych państw. Praca nad nowym dokumentem trwała - według mediów rosyjskich - około roku, a Rada Bezpieczeństwa zatwierdziła zmienioną strategię w maju.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości