Rosja. Jewgienij Łobaczow, emerytowany rosyjski generał, nie żyje

Źródło:
PAP

Emerytowany generał Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji Jewgienij Łobaczow został znaleziony martwy w Moskwie. Miał 76 lat. To kolejny w minionych miesiącach przypadek śmierci w środowisku wysoko postawionych rosyjskich funkcjonariuszy, urzędników lub przedsiębiorców związanych z branżą paliwową.

76-letni Jewgienij Łobaczow popierał politykę Władimira Putina i już w 2014 roku opowiadał się za radykalnymi działaniami wojskowymi, prowadzonymi "na całym terytorium Ukrainy". Był też znanym działaczem prokremlowskich stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, w których współpracował m.in. z nacjonalistycznym ideologiem Aleksandrem Duginem i zastępcą mera Moskwy Aleksandrem Gorbienką.

Niezależny rosyjski kanał na Telegramie "Możem Objasnit" poinformował, że w ostatnich latach życia uskarżał się na problemy zdrowotne i finansowe. Jak dodano, "prawdopodobnie zastrzelił się z pistoletu w środę w godzinach wieczornych".

Kolejna zagadkowa śmierć

Zgon generała to kolejny w minionych miesiącach przypadek śmierci w środowisku wysoko postawionych rosyjskich funkcjonariuszy, urzędników lub przedsiębiorców związanych z branżą paliwową.

Na początku lipca na willowym osiedlu pod Petersburgiem znaleziono ciało Jurija Woronowa, założyciela i szefa firmy transportowo-logistycznej Astra Shipping, specjalizującej się w zleceniach dla Gazpromu w Arktyce.

Jurij Woronow Angela/TWITTER

Z kolei w połowie czerwca poinformowano, że w swoim moskiewskim mieszkaniu zastrzelił się generał Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Lew Sockow.

Wcześniej, w kwietniu, hiszpańska policja odnalazła zwłoki Siergieja Protosenii, byłego zastępcy rady dyrektorów przedsiębiorstwa Nowatek (największego rosyjskiego prywatnego producenta gazu ziemnego i drugiego co do wielkości w ogólnej produkcji gazu po holdingu Gazprom - red.), oraz jego żony i córki. Zginęli od ciosów zadanych nożem i siekierą.

CZYTAJ WIĘCEJ: Seria tajemniczych zgonów wśród rosyjskich oligarchów

18 kwietnia w Moskwie znaleziono ciała Władisława Awajewa, byłego wiceprezesa Gazprombanku, a także jego żony i córki. Wszyscy troje zostali zastrzeleni we własnym mieszkaniu.

25 lutego stwierdzono zgon Aleksandra Tuljakowa, zajmującego w Gazpromie wysokie stanowisko w strukturach finansowych. Jak przekazano, Tuljakow powiesił się w garażu swojej willi.

30 stycznia policja znalazła ciało Leonida Szulmana, szefa działu transportu firmy Gazprom Invest - spółki córki Gazpromu. Mężczyzna zmarł od ciosu nożem we własnym domu.

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: PAP