Rosja i Chiny dwa razy uczczą zwycięstwo. Putin pojedzie do Pekinu


Władimir Putin może we wrześniu udać się do Pekinu, by wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej - poinformował w czwartek szef administracji prezydenta Rosji Siergiej Iwanow.

- Z niecierpliwością oczekujemy wizyty w Moskwie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga, przyjazdu nie tylko na uroczystości (majowe - red.), lecz i na rozmowy. Wiele nas łączy w podejściu do świętowania 70-lecia zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej i zakończenia drugiej wojny światowej - powiedział Iwanow po rozmowach z szefem kancelarii Komunistycznej Partii Chin Li Zhanshu; rozmawiali o wizycie Putina w Pekinie we wrześniu.

Dwie daty

Mianem Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Rosji określa się tę część drugiej wojny światowej, w której ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej (lata 1941-45).

W Chinach parada z okazji zakończenia drugiej wojny światowej odbędzie się 3 września. Druga wojna światowa na teatrze dalekowschodnim zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Japonii 2 września 1945 roku.

Główne uroczystości w Moskwie odbędą się 9 maja. Napięcia związane z kryzysem na wschodniej Ukrainie bardzo oziębiły stosunki dyplomatyczne między Zachodem a Rosją, toteż wielu zachodnich przywódców do Moskwy na obchody nie pojedzie.

Kto będzie?

Po posiedzeniu komitetu organizacyjnego obchodów 70. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, którego pracami kieruje Siergiej Iwanow, szef MSZ Siergiej Ławrow powiedział, że zaproszenia do udziału w moskiewskich obchodach 9 maja br. skierowano do przywódców 68 państw.

Dotąd udział potwierdzili liderzy 26 państw, w tym: Chin, Indii, RPA, Mongolii, Wietnamu, Korei Północnej, Kuby, a także szefowie UNESCO i Rady Europy. Oczekiwana jest obecność prezydentów Czech i Cypru, premiera Grecji; potwierdzono przyjazd delegacji Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Serbii, Czarnogóry, Islandii, Norwegii.

Autor: //gak/kwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości