Rosjanie pracują na miejscu od grudnia 2020 roku. Przybyli, by wybudować lotnisko wojskowe - poinformowało Radio Wolna Azja, powołując się na anonimowego świadka. RWA relacjonuje, że rosyjskie oddziały oczyszczają z niewybuchów teren w prowincji Xieng Khouang w środkowym Laosie i przygotowują go pod budowę nowego lotniska.
Rosjanie pracują na miejscu od grudnia 2020 roku. Przybyli, by wybudować lotnisko wojskowe - mówi Radiu Wolna Azja przedstawiciel lokalnych władz, który pragnie pozostać anonimowy.
Inny precyzuje, że rosyjskie wojsko planuje rozbudować istniejące już lotnisko i wraz z armią Laosu założyć na nim bazę sił powietrznych. Druga część obiektu miałaby służyć jako cywilny port lotniczy. Jednak - jak precyzuje rozmówca RWA - budowa nie rozpocznie się szybko, ponieważ trwa usuwanie z terenu niewypałów.
Jak informuje RWA, to właśnie rosyjskie oddziały oczyszczają z niewybuchów teren w prowincji Xieng Khouang w środkowym Laosie i przygotowują go pod budowę nowego lotniska i innych instalacji wojskowych.
Największy dostawca uzbrojenia
W 2018 roku Laos zakupił od Rosji cztery lekkie samoloty szkolno-treningowe Jak-130 i dziesięć czołgów - wylicza RWA. "W 2017 i w 2019 roku oba państwa podpisały także umowy o współpracy wojskowej, a pod koniec 2020 Rosja podarowała Laosowi ośrodek szkolenia lotniczego" - relacjonuje Radio Wolna Azja.
Według oficjalnych informacji Ministerstwa Obrony Laosu szef resortu Chansamone Chanyalath spotkał się 29 grudnia ubiegłego roku w rosyjskiej ambasadzie w Wientian, stolicy Laosu z ambasadorem Rosji Władimirem Kalininem. Laotański minister miał dziękować rosyjskiemu dyplomacie za "sprezentowanie przez jego kraj hangarów na czołgi w prowincji Xieng Khouang, a także wspólne manewry wojskowe w tej prowincji w 2019 r. oraz pomoc w rozbudowie lotniska i czyszczeniu terenu z niewybuchów".
Po tym, gdy w 1975 roku władzę w Laosie przejął komunistyczny rząd powiązany z władzami sojusznika ZSRR - Wietnamu, Moskwa stała się największym dostawcą uzbrojenia do tego państwa - przypomina RWA. Pomoc dla Laosu pokazuje wagę tego kraju w rosyjskich planach szerszej współpracy obronnej w Azji Południowo-Wschodniej - stacja przywołuje tezy styczniowego raportu magazyny "The Diplomat".
Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Laosu, z którym oficjalnie rozmawiało RWA, twierdził, że nic nie wie o planach rosyjskiej pomocy militarnej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock