TVN24 | Świat

Atak Rosji na Ukrainę. Które kraje zdecydowały się na wyrzucenie rosyjskich dyplomatów?

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kg
Źródło:
PAP
Żaryn: szef ABW przekazał do MSZ listę 45 osób, pracujących w Polsce prowadzących działalność wywiadowczą
Żaryn: szef ABW przekazał do MSZ listę 45 osób, pracujących w Polsce prowadzących działalność wywiadowcząTVN24
wideo 2/35
TVN24Żaryn: szef ABW przekazał do MSZ listę 45 osób, pracujących w Polsce prowadzących działalność wywiadowczą

Rosyjskich dyplomatów od początku agresji na Ukrainę wydalono dotąd z sześciu krajów - Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii i Czarnogóry. Wydaleni zostali również z Organizacji Narodów Zjednoczonych. W środę do krajów, które podjęły taką decyzję dołączyła Polska.

28 lutego amerykańska misja dyplomatyczna przy ONZ poinformowała o rozpoczęciu procesu wydalania 12 rosyjskich dyplomatów określonych mianem "agentów wywiadu". Według rosyjskich źródeł dyplomatycznych misja Rosji przy ONZ liczy 100 osób. USA poinformowało, że krok ten był planowany od wielu miesięcy.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA

Dyplomaci wydaleni z sześciu krajów

4 marca ministerstwo spraw zagranicznych Czarnogóry poinformowało o uznaniu jednego z rosyjskich dyplomatów za osobę niepożądaną. Jego działania uznano za "niezgodne z Konwencją Wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych".

Ambasador Rosji o wniosku o wydalenie rosyjskich dyplomatów
Ambasador Rosji o wniosku o wydalenie rosyjskich dyplomatówTVN24

14 marca MSZ Słowacji podało informację o wydaleniu trzech rosyjskich dyplomatów. Krajowa Agencja Kryminalna Słowacji (NAKA) zatrzymała tego dnia pułkownika ministerstwa obrony, członka Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS) oraz osobę związaną z nieczynnym już dezinformacyjnym portalem internetowym. Zatrzymani za przekazywanie informacji rosyjskiemu wywiadowi mieli otrzymywać pieniądze od pracownika ambasady Rosji na Słowacji.

"Solidaryzując się z Ukrainą, która doświadcza bezprecedensowej rosyjskiej agresji militarnej, Litwa wydaliła czterech rosyjskich dyplomatów" – podało 18 marca litewskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Po trzech dyplomatów wydaliły także Łotwa i Estonia.

10 rosyjskich dyplomatów, za działalność niezgodną ze statusem dyplomaty, wydalono tego dnia również z Bułgarii. Decyzję podjęto na podstawie informacji, że wspomniani dyplomaci prowadzili na bułgarskim terytorium działalność niezgodną z Konwencją Wiedeńską o dyplomatycznych stosunkach.

Ambasador Rosji wezwany do MSZ
Ambasador Rosji wezwany do MSZTVN24

ABW wnioskuje o wydalenie dyplomatów z Polski

"Polska wydala 45 rosyjskich szpiegów udających dyplomatów. Z pełną konsekwencją i determinacją rozbijamy agenturę rosyjskich służb specjalnych w naszym kraju" - poinformował w środę około godziny 11.30 na Twitterze szef MSWiA, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Wcześniej informowano, że ABW przygotowała listę osób pracujących w Polsce pod tak zwanym przykryciem dyplomatycznym, które według agencji prowadziły działalność wywiadowczą przeciwko Polsce. Szef ABW zawnioskował do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o wydalenie ich z Polski.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mart/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości