Nawalny ponownie skazany, tym razem na 19 lat. Za "ekstremizm"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters
Kolejna sądowa rozprawa przeciwko Nawalnemu
Kolejna sądowa rozprawa przeciwko Nawalnemu
Reuters
Kolejna sądowa rozprawa przeciwko NawalnemuReuters

Aleksiej Nawalny został skazany na 19 lat pozbawienia wolności, tym razem za "ekstremizm". Znany rosyjski opozycjonista odbywa już karę dziewięciu lat w łagrze w obwodzie włodzimierskim i odrzuca wszystkie stawiane mu zarzuty jako motywowane politycznie. "Doskonale rozumiem, że, podobnie jako wielu innych więźniów politycznych w Rosji, odsiaduję wyrok dożywocia. W tym przypadku długość życia dotyczy albo życia mojego, albo życia kremlowskiego reżimu" - skomentował Nawalny.

Rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz poinformowała przed ogłoszeniem wyroku, że "ci sami ludzie, którzy próbowali otruć Nawalnego substancją typu nowiczok, są zaangażowani w jego kolejny proces".

Pod koniec lipca współpracownik znanego krytyka Kremla Iwan Żdanow poinformował, że rosyjska prokuratura domagała się 20 lat pozbawienia wolności dla Nawalnego, oskarżonego o "ekstremizm". Współpracownicy opozycjonisty przekazali wówczas, że podczas rozprawy Nawalny skrytykował wojnę Rosji przeciw Ukrainie, nazywając ją "najgłupszą i najbardziej bezsensowną wojną w XXI wieku", w której zginęło już kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Wyrok w politycznym "procesie"

W piątek Reuters, powołując się na niezależne rosyjskie portale Mediazona i Meduza, podał, że sąd uznał Nawalnego winnego rzekomej "działalności ekstremistycznej" i skazał go na - spodziewany wyrok - 19 lat pozbawienia wolności.

Jak powiadomiła Meduza opozycjonista ma trafić do kolonii karnej o specjalnym rygorze, przeznaczonej dla najbardziej niebezpiecznych osadzonych, czyli między innymi recydywistów i osób skazanych na dożywocie.

Postępowanie toczyło się od czerwca z wyłączeniem jawności w łagrze IK-6 w obwodzie włodzimierskim, około 250 kilometrów na wschód od Moskwy. Nawalny odbywa tam już wyrok dziewięciu lat pozbawienia wolności za rzekome przestępstwa finansowe.

Nawalny: Liczba lat nie ma znaczenia. Rozumiem, że odsiadują wyrok dożywocia

Wieczorem na profilu Nawalnego pojawił się komentarz do wyroku. "Doskonale rozumiem, że, podobnie jako wielu innych więźniów politycznych w Rosji, odsiaduję wyrok dożywocia. W tym przypadku długość życia dotyczy albo życia mojego, albo życia kremlowskiego reżimu".

Dlatego - jak napisano na profilu opozycjonisty - "liczba lat w kolonii karnej, formalnie przewidzianych wyrokiem sądu, nie ma znaczenia".

"Treść tego wyroku nie jest dla mnie, lecz dla was. To wy, a nie ja, jesteście zastraszani i pozbawiani woli oporu. Jesteście zmuszani do oddania bez walki swojego kraju, Rosji, bandzie zdrajców, złodziei i łajdaków, którzy zagarnęli władzę. Putin nie może osiągnąć swojego celu. Nie traćcie woli oporu" - zaapelował opozycjonista do rosyjskiego społeczeństwa.

Zagorzały przeciwnik Putina

47-letni Nawalny jest zagorzałym przeciwnikiem rosyjskiego dyktatora Władimira Putina. Ujawniał korupcję wśród przedstawicieli władz i organizował antyrządowe protesty. Został zatrzymany w styczniu 2021 roku, gdy powrócił do Moskwy po leczeniu w Niemczech po próbie otrucia. Zdaniem opozycjonisty zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne.

W lutym 2021 roku sąd odwiesił wobec Nawalnego dawny wyrok więzienia za rzekome defraudacje finansowe. W marcu 2022 roku polityk usłyszał kolejny wyrok - dziewięciu lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na podstawie oskarżeń o defraudację i obrazę sądu. Dwa miesiące później został oskarżony w następnej sprawie dotyczącej "tworzenia organizacji ekstremistycznej", a w październiku do listy zarzutów dodano m.in. "promowanie terroryzmu" i "rehabilitację nazizmu".

CZYTAJ TAKŻE: Nawalny: przez sto dni w więzieniu puszczano mi to samo wystąpienie Putina

Aleksiej NawalnyPAP

W czerwcu bieżącego roku w kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim rozpoczął się nowy proces, w którym władze zarzuciły Nawalnemu "ekstremizm". Nawalny odrzuca wszystkie stawiane mu zarzuty jako motywowane politycznie.

Autorka/Autor:tas, akw/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl, Reuters

Tagi:
Raporty: