Reuters: w Jerozolimie pojawiły się znaki kierujące do "amerykańskiej ambasady"


Od poniedziałkowego poranka 7 maja w Jerozolimie co najmniej trzy znaki drogowe kierują już do ambasady Stanów Zjednoczonych. USA - decyzją Donalda Trumpa - uznały święte miasto trzech religii za stolicę Izraela kilka miesięcy temu. Teraz trwają ostatnie przygotowania do przeniesienia tam głównego przedstawicielstwa Waszyngtonu w tym kraju.

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela. RAPORT SPECJALNY

- Najwyższy czas, by oficjalnie uznać Jerozolimę za stolicę Izraela - stwierdził 6 grudnia 2017 roku prezydent USA Donald Trump.

Oświadczeniem, które w Izraelu powitano z radością, rozzłościł równocześnie kraje muzułmańskie. Pięć miesięcy później moment, w którym do Jerozolimy przeniesienie się z Tel Awiwu główne amerykańskie przedstawicielstwo dyplomatyczne w tym kraju, jest bliski.

Jak poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, w mieście pojawiły się co najmniej trzy świeżo zamontowane znaki drogowe - z opisami w językach: angielskim, hebrajskim i arabskim - kierujące do "ambasady USA". Umieszczali je robotnicy drogowi w pewnej odległości od amerykańskiego konsulatu w południowej części miasta.

Reuters zaznacza, że otwarcie placówki Waszyngtonu w Jerozolimie jest przewidziane na 14 maja. Ambasada zajmie właśnie budynek obecnego konsulatu. Trwa jego dostosowywanie do nowych potrzeb.

Podzielone miasto

Kwestia statusu Jerozolimy od zawsze dzieliła Izraelczyków i Palestyńczyków - jedni i drudzy uznają to święte miasto judaizmu, chrześcijaństwa i islamu za swoją stolicę. Samo umiejscowienie ambasad w Jerozolimie nie zawsze budziło jednak aż takie kontrowersje.

Początkowo część państw, m.in. Holandia i Kostaryka, miały swoje ambasady w tym mieście. Jednak w 1980 roku Izrael uchwalił prawo, którym jednostronnie ustanowił zjednoczoną Jerozolimę swoją stolicą. Decyzja ta, oznaczająca nielegalną aneksję wschodniej - palestyńskiej - części miasta, została potępiona przez ONZ. W reakcji na to wszystkie ambasady zostały przeniesione do Tel Awiwu. Dwa ostatnie państwa - Kostaryka i Salwador - zrobiły to w 2006 roku.

W przypadku USA ambasada od samego początku znajdowała się w Tel Awiwie. W 1995 roku Kongres USA ustanowił jednak prawo zobowiązujące Waszyngton do przeniesienia swojej ambasady do Jerozolimy. Od tego czasu każdy prezydent USA podejmował decyzję o odroczeniu o kolejne sześć miesięcy decyzji o przeniesieniu ambasady w związku z obawami, że zagrozi to procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie.

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie.

Autor: adso / Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: