Świat

"Ogromny krok naprzód". Ukraina kupuje od Amerykanów drugą partię pocisków

Świat


Ukraina i Stany Zjednoczone zawarły kontrakty dotyczące dostaw drugiej partii pocisków przeciwpancernych Javelin - poinformował w czwartek resort obrony w Kijowie. Ambasada Ukrainy w USA oceniła, że kontrakt to "dla Ukrainy ogromny krok naprzód".

Wiceminister obrony Ukrainy Anatolij Petrenko podczas czwartkowego briefingu podkreślił, że w 2019 roku reprezentowany przez niego resort zrealizował trzy kontrakty - dwa kontrakty z rządem USA w ramach programu zagranicznej sprzedaży wojskowej oraz jeden kontrakt z Agencją Wspierania i Zakupów NATO (NSPA).

Anatolij Petrenko dodał, że resort obrony zamawia analogiczne kompleksy rakietowe u ukraińskiego producenta - pisze agencja Interfax-Ukraina.

"Ogromny krok naprzód"

Ambasada Ukrainy w USA oceniła, że kontrakt dotyczący dostawy pocisków Javelin z USA to "dla Ukrainy ogromny krok naprzód". Był on poprzedzony "odejściem od starego systemu, zabraniającego ministerstwu obrony Ukrainy bezpośrednich zakupów uzbrojenia i sprzętu od innych państw" - dodano w mediach społecznościowych.

"Teraz te zmiany poszerzą nasze możliwości wzmocnienia militarno-technicznego i obronnego potencjału państwa" - podkreśliła ambasada Ukrainy w swoim wpisie na Facebooku.

W marcu 2018 roku Departament Stanu USA zawiadomił Kongres, że zamierza sprzedać Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane Javelin i ich wyrzutnie o wartości 47 milionów dolarów.

W liście do Kongresu Departament Stanu informował, że plany dotyczą sprzedaży 37 wyrzutni oraz 210 pocisków. Javeliny dotarły na Ukrainę w kwietniu 2018 roku, a w maju ukraińska armia przeprowadziła pierwsze ćwiczenia z ich użyciem.

Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie uzbrojenie w związku z trwającym od ponad pięciu lat konfliktem ze wspieranymi przez Rosję separatystami w części obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

Autor: asty//now / Źródło: PAP