Premierka Danii Mette Frederiksen oceniła, że wiceprezydent Stanów Zjednoczonych J.D. Vance niesprawiedliwie wypowiedział się o jej kraju. Vance w trakcie wizyty w amerykańskiej bazie wojskowej na Grenlandii zarzucił Danii niewywiązywanie się ze swoich obowiązków obronnych na podległej jej wyspie.
Wiceprezydent USA J.D. Vance w piątek w trakcie spotkania z amerykańskimi żołnierzami w wojskowej bazie kosmicznej Pituffik na Grenlandii skrytykował rząd w Kopenhadze. - Dania nie nadała Grenlandii odpowiedniego priorytetu i "nie wykonała dobrej roboty" - oświadczył. Vance jako zagrożenie wskazał zainteresowanie tym obszarem ze strony Rosji oraz Chin.
CZYTAJ WIĘCEJ: Vance o celu USA w Arktyce. "W przeciwnym razie inne kraje wypełnią luki"
Frederiksen: przez wiele lat staliśmy z Amerykanami ramię w ramię
"Dania jest dobrym i silnym sojusznikiem dla wszystkich członków NATO. (...) Przez wiele lat staliśmy z Amerykanami ramię w ramię w bardzo trudnych sytuacjach, dlatego wiceprezydent nie powinien wyrażać się w tak niesprawiedliwy dla Danii sposób" - napisała Frederiksen w oświadczeniu.
Premierka Danii przyznała rację Vance'owi, że bezpieczeństwo Arktyki musi być traktowane priorytetowo. Przypomniała, że jej rząd rozpoczął wysiłki na rzecz zwiększonego nadzoru na Grenlandii poprzez inwestycje w nowe okręty, drony dalekiego zasięgu i systemy satelitarne.
"Bezpieczeństwo w Arktyce jest przedmiotem troski NATO i wszystkich sojuszników w regionie. Jesteśmy gotowi, dzień i noc, współpracować z Amerykanami" - zaznaczyła. Dodała, że współpraca musi odbywać się na "międzynarodowych zasadach".
Szef MSZ Danii: być może Amerykanie powinni spojrzeć na siebie w lustrze
Z kolei minister spraw zagranicznych Danii Lars Lokke Rasmussen ocenił, że krytyka ze strony Vance'a była nie na miejscu. "Być może Amerykanie powinni spojrzeć na siebie w lustrze, po upadku muru berlińskiego bardziej skupili się na walce z terroryzmem" - podkreślił.
Duńskie wojsko uczestniczyło w międzynarodowych misjach w Afganistanie oraz Iraku, gdzie wspierało żołnierzy amerykańskich.
CZYTAJ TEŻ W KONKRET24: Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"
Autorka/Autor: sz
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Henrik Montgomery/EPA/PAP