Polska znalazła się na 62. miejscu w rankingu wolności prasy Reporterów bez Granic "World Press Freedom Index 2020". W stosunku do ubiegłego roku nasz kraj zanotował spadek o trzy pozycje i zajął najniższe miejsce w historii zestawienia. Reporterzy bez Granic w uzasadnieniu zwracają uwagę na podporządkowywanie sobie przez polskie władze sądownictwa i na upolitycznienie państwowych mediów. Na czele klasyfikacji znalazły się kraje skandynawskie - Norwegia, Finlandia i Dania.
"Ranking 'World Press Freedom Index 2020' pokazuje, że nadchodzące dziesięciolecie będzie miało decydujące znaczenie dla przyszłości dziennikarstwa, a pandemia COVID-19 uwypukliła i wzmocniła wiele kryzysów, które zagrażają prawu do swobodnie przekazywanych, niezależnych, zróżnicowanych i wiarygodnych informacji" - czytamy w omówieniu publikacji na stronie Reporterów bez Granic - międzynarodowej organizacji pozarządowej, która propaguje i monitoruje wolność prasy na całym świecie.
Zestawienie corocznie klasyfikuje 180 krajów. Jest publikowane od 2002 roku. W tym roku krajami z najlepszym wskaźnikiem wolności prasy są (w nawiasie awans/spadek w stosunku do miejsca w rankingu z 2019 roku):
1. Norwegia (bez zmian) 2. Finlandia (bez zmian) 3. Dania (+2) 4. Szwecja (-1) 5. Holandia (-1) 6. Jamajka (+2) 7. Kostaryka (+3) 8. Szwajcaria (-2) 9. Nowa Zelandia (-2) 10. Portugalia (+2)
Polska uplasowała się na 62. miejscu.
Polska najniżej w historii
Polska w rankingu spadła o trzy pozycje w stosunku do ubiegłego roku. Obecne 62. miejsce jest najniższym, jakie nasz kraj osiągnął dotychczas w tym rankingu. W 2002 roku zaczęliśmy od 29. miejsca. Najlepiej wypadliśmy w 2015 roku, zajmując miejsce osiemnaste. Rok później Polska spadła na pozycję numer 47, w kolejnym roku na 54. miejsce, w 2018 roku straciła kolejne cztery pozycje. Przed rokiem Polska na 180 państw była notowana na 59. miejscu.
W najnowszym zestawieniu w naszym regionie gorzej wypadły tylko Węgry (89. miejsce) i Ukraina (96. miejsce).
"Media państwowe przekształciły się w tubę propagandową rządu"
"Dążenie władzy do podporządkowania sobie systemu sądowniczego i rosnąca tendencja do penalizowania zniesławienia zaczynają mieć wpływ na wolność słowa niezależnych mediów" - tak tłumaczy spadek Polski w rankingu organizacja Reporterzy bez Granic.
Autorzy rankingu zwracają uwagę, że "nawet jeśli sądy zazwyczaj zadowalają się nakładaniem na dziennikarzy grzywien, stosowanie art. 212 (Kodeks karny o zniesławieniu - red.) zmusza niezależne media do autocenzury".
§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. § 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego. § 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.
W uzasadnieniu raportu czytamy, że "media państwowe przekształciły się w tubę propagandową rządu". Według Reporterów bez Granic, kierownictwo mediów publicznych nie toleruje ani sprzeciwu, ani neutralności pracowników i zwalnia z pracy tych, którzy nie chcą się podporządkować.
Kraje skandynawskie na czele
Pierwsze i drugie miejsce w rankingu wolności prasy 2020 podobnie jak przed rokiem zajmują odpowiednio Norwegia i Finlandia. Na trzecie miejsce z piątego awansowała Dania, na czwartym znalazła się Szwecja, dalej uplasowały się Holandia, Jamajka, Kostaryka, Szwajcaria i Nowa Zelandia. Czołową dziesiątkę zamyka Portugalia.
11. miejsce zajmują nasi zachodni sąsiedzi - Niemcy. Francja znalazła się na 34. pozycji, tuż za nią jest Wielka Brytania (35.). Stany Zjednoczone sklasyfikowano na 45. miejscu w rankingu wolności prasy. Rosja zajmuje 149. pozycję, a Chiny - 177. Ranking zamyka Korea Północna, którą wyprzedza Turkmenistan.
W stosunku do 2019 roku największy awans zanotowała Malezja (ze 123 na 101), a spadek Haiti (z 62 na 83).
Źródło: tvn24.pl, RSF
Źródło zdjęcia głównego: Reporterzy bez Granic