Rosja otwiera nowy front walki z Państwem Islamskim. Putin: uprzedziliśmy USA

WikipediaRosjanie chcą wspierać iracką i syryjską armię

Rosja z wyprzedzeniem poinformowała USA o planach utworzenia ośrodka poświęconego walce z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS). To podstawa do skoordynowanej współpracy - powiedział prezydent Władimir Putin w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji.

W ostatnich dniach poinformowano, że Rosja, Syria, Irak i Iran utworzyły w Bagdadzie wspólne centrum analiz poświęcone sytuacji na Bliskim Wschodzie. Faktycznie ma to być komórka koordynacyjna działania kilku państw w walce z Państwem Islamskim w Iraku. W ten sposób Moskwa angażuje się w walkę z dżihadystami w drugim, po Syrii, kraju.

Putin w wywiadzie dla stacji CBS i PBS powiedział, że osobiście poinformował o tych planach władze USA, a także prezydentów Turcji, Jordanii i Arabii Saudyjskiej. Fragmenty rozmowy z mediami zostały opublikowane w niedzielę przez Kreml, w całości wywiad będzie wyemitowany tego dnia wieczorem (czasu miejscowego w USA).

Putin chce wykorzystać spotkanie w Nowym Jorku

Rosyjski przywódca zaznaczył, że podczas debaty na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w poniedziałek chce skoncentrować się na walce z terroryzmem. Jak dodał, krytykowane na Zachodzie wsparcie Rosji dla Syrii "obejmuje obecnie dostawy broni, szkolenie personelu wojskowego i pomoc humanitarną".

- "Prawomocny rząd w Damaszku" poprosił Moskwę o pomoc i dlatego jest ona zgodna z prawem - podkreślił. Stanowi to, jak zauważa agencja dpa, zawoalowaną krytykę pod adresem USA, które wspierają umiarkowaną opozycję syryjską, walczącą przeciw reżimowi syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada.

Rosyjska aktywność w Syrii

W sobotę dowództwo armii irackiej poinformowało, że współpracuje z Rosją, Iranem i Syrią w dziedzinie operacji wywiadowczych i służb bezpieczeństwa, aby przeciwdziałać zagrożeniu ze strony bojowników IS. Współpraca ta wynika "ze wzrastającego zaniepokojenia Moskwy obecnością tysięcy terrorystów z Rosji podejmujących przestępcze działania na rzecz IS" - podano w komunikacie. Jeszcze w piątek rząd w Bagdadzie zaprzeczał, jakoby taka współpraca miała miejsce.

W ostatnich dniach Rosja wysłała do Syrii personel wojskowy i znaczne ilości nowoczesnego sprzętu bojowego, w tym broń pancerną, samoloty bojowe i helikoptery, które zdaniem ekspertów mogą zasadniczo zmienić układ sił na korzyść wojsk Asada i zakończyć trwającą od ponad czterech lat wojnę domową.

Autor: kło//gak / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości