Xi namawia Wietnam, by "nie dał się zastraszyć"

Prezydent USA Xi Jinping podczas spotkania z przywódcą Wietnamu To Lamem
Przywódca Chin Xi Jinping w Wietnamie
Źródło: NHAC NGUYEN/PAP/EPA

Prezydent Chin Xi Jinping podczas wizyty w Wietnamie wezwał Hanoi do przeciwstawienia się cłom nakładanym przez USA. Po rozmowach podpisano 45 dokumentów o współpracy, ich treść - jak podają media - nie jest znana.

Podczas spotkania z przywódcą Wietnamu To Lamem, Xi Jinping podkreślał potrzebę wzmocnienia strategicznych relacji między krajami, które "powinny wspólnie przeciwstawiać się zastraszaniu i utrzymać stabilność globalnego systemu wolnego handlu oraz łańcuchów przemysłowych i dostaw" - relacjonuje agencja Xinhua.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Chiny mogą wyciągnąć asa z rękawa"

Xi krytykował protekcjonizm, mówiąc, że "wojna handlowa i celna nie przynoszą zwycięzców". Zadeklarował gotowość współpracy z Wietnamem, "aby uczynić współpracę dwustronną znaczącą, zrównoważoną i trwałą".

Lam, cytowany przez wietnamskie media, powiedział, że wizyta Xi "stanowi kamień milowy" w pogłębianiu wszechstronnego bilateralnego partnerstwa strategicznego.

Chiny i Wietnam podpisały 45 dokumentów, treść nie jest znana

Po rozmowach podpisano 45 dokumentów o współpracy, obejmujących m.in. sztuczną inteligencję, kontrolę celną, handel produktami rolnymi, łańcuchy dostaw, wspólne patrole morskie. Jak relacjonują media, treść porozumień nie jest znana, nie wiadomo, czy zawierają zobowiązania finansowe.

Prezydent USA Xi Jinping z przywódcą Wietnamu To Lamem
Prezydent USA Xi Jinping z przywódcą Wietnamu To Lamem
Źródło: NHAC NGUYEN/PAP/EPA

Wizyta Xi w 75. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych zbiega się z ogłoszeniem przez prezydenta USA Donalda Trumpa ceł na towary z 57 państw, w tym z Wietnamu w wysokości 46 procent, które następnie "zawiesił" i wdrożył ogólne 10-procentowe taryfy. Chiny obecnie są objęte 145-procentową taryfą.

Eksport Wietnamu do USA (137 miliardów dolarów w 2024 roku) i inwestycje firm dywersyfikujących działalność z dala od Chin są w związku z tym zagrożone. Władze w Hannoi nie odpowiedziały na amerykańskie taryfy cłami odwetowymi w przeciwieństwie do Chin.

Chiny przedstawiają się jako stabilny partner

Pekin dąży do wzmocnienia więzi z krajami ASEAN, które w ubiegłym roku były największym odbiorcą chińskiego eksportu (586,5 miliardów dolarów). Wietnam zaimportował towary o wartości 161,9 miliardów dolarów. W 2024 roku eksport Wietnamu do Chin wyniósł nieco ponad 61 miliardów dolarów.

Wizyta Xi jest odczytywana jako próba przedstawienia Chin jako stabilnego partnera, w przeciwieństwie do USA. Wietnam, podobnie jak Chiny, prowadzi elastyczną politykę nazywaną "dyplomacją bambusową", utrzymując dobre relacje zarówno z Chinami, jak i ze Stanami Zjednoczonymi.

Napięcie w relacjach Hanoi z Pekinem powodują spory terytorialne na Morzu Południowochińskim.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: