Prokurator generalny Ukrainy Witalij Jarema zaprzeczył, jakoby bojownicy prorosyjscy we wschodnich obwodach jego kraju dysponowali bronią przeciwlotniczą przechwyconą od ukraińskiej armii.
- Po tym, jak zestrzelony został malezyjski pasażerski samolot, wojskowi przekazali prezydentowi (Petrowi Poroszence), że terroryści nie posiadają naszych kompleksów rakietowych Buk i S-300. Taka broń nie została przechwycona - powiedział Jarema gazecie internetowej "Ukrainska Prawda".
Boeing poza strefą rażenia ukraińskiej obrony powietrznej
Wcześniej ministerstwo obrony Ukrainy oświadczyło, że siły zbrojne nie używają artylerii przeciwlotniczej w operacji antyterrorystycznej przeciwko siłom separatystycznym.
Resort zapewnił także, że w czasie katastrofy malezyjskiego boeinga 777 ukraińskie samoloty wojskowe znajdowały się na ziemi.
"Ministerstwo obrony oficjalnie informuje, że w czasie katastrofy w przestrzeni powietrznej nie było myśliwców sił zbrojnych Ukrainy. Samolot boeing 777 znajdował się poza strefą rażenia obrony powietrznej sił zbrojnych Ukrainy. W czasie operacji antyterrorystycznej nie były użyte kompleksy rakietowe sił zbrojnych Ukrainy i nie doszło do ani jednego wystrzału pocisku samonaprowadzającego" – czytamy w komunikacie resortu.
System przejęty przez separatystów nie działał?
Tymczasem pod koniec czerwca rzecznik ukraińskich sił antyterrorystycznych Ołeksij Dmytraszkiwskyj informował, nielegalne ugrupowania zbrojne zajęły część wojskowej jednostki sił obrony przeciwlotniczej Ukrainy w Doniecku oraz że na terenie jednostki znajduje się system rakietowy Buk, ale nie działa.
- Te, które działają, są w innym obiektach strategicznych - mówił. Pytany, czy jego zdaniem napastnicy będą w stanie uruchomić system rakietowy, odparł: nie sądzę, żeby to im było potrzebne. Maszyna linii Malaysia Airlines rozbiła się w obwodzie donieckim, na terenie kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Kijów i rebelianci oskarżają się nawzajem o zestrzelenie boeinga 777. W katastrofie zginęło 298 osób.
Autor: kg\mtom/zp / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Vitaly V. Kuzmin