Niespotykany test uzbrojenia w Europie. Stary brytyjski poligon ożyje

USS Carney u wybrzeży Hiszpanii
USS Carney u wybrzeży Hiszpanii
TVN 24
Test tarczy antyrakietowej odbędzie się w EuropieTVN 24

Amerykańska flota przeprowadzi pierwszy w Europie pełnowymiarowy test tarczy antyrakietowej. Nie podano wielu szczegółów, ale próba ma nastąpić do końca tego miesiąca. Zostanie w niej użyty nieco już zapomniany poligon rakietowy w Szkocji, który świetność przeżył w czasie zimnej wojny.

Informację na temat testu podało dowództwo 6. Floty US Navy, która odpowiada za wody wokół Europy. To z jednego z jej podporządkowanych okrętów mają zostać wystrzelone antyrakiety. Nie wiadomo, kiedy dokładnie ma się odbyć próba. Oświadczenie na jej temat jest zdawkowe i składa się z równoważników zdań. Wojsko informuje jedynie, że nastąpi to gdzieś pod koniec października.

Amerykański pokaz siły

Centrum sił biorących udział w teście nazywanym At Sea Demonstration 2015 (ASD 15) czyli „demonstracji morskiej” mają stanowić cztery amerykańskie okręty, którym będą towarzyszyć jednostki z ośmiu innych państw współtworzących Maritime Theater Missile Defense Forum (Morskie Forum Regionalnej Obrony Rakietowej, którego członkami są głównie duże europejskie kraje NATO oraz Australia i Kanada). Amerykanie wyślą na ćwiczenia najpewniej co najmniej jeden ze swoich niszczycieli z bazy Rota w Hiszpanii, gdzie stacjonują cztery jednostki typu Alreigh Burke uzbrojone w system antyrakietowy AEGIS BMD, stanowiący kościec europejskiej „tarczy”. Nie wiadomo też, gdzie konkretnie mają się odbyć manewry. Wiadomo tylko, że podczas ćwiczeń ma zostać podjęta próba zestrzelenia rakiety balistycznej średniego zasięgu i rakiety przeciwokrętowej dalekiego zasięgu.

Będzie reakcja Moskwy

Do tej pierwszej próby nieuzbrojony pocisk balistyczny ma zostać wystrzelony z nieco zapomnianego poligonu u zachodnich wybrzeży Szkocji, położonego na wyspie South Uist. Podczas zimnej wojny testowano tam pierwsze generacje rakiet balistycznych z głowicami jądrowymi, ale później prób zaprzestano. Odpalenia tego rodzaju broni są praktycznie niespotykane w Europie od dekad. Między innymi z tego powodu, że jest ona zakazana traktami rozbrojeniowymi. Choć podczas manewrów zostanie użyta rakieta ćwiczebna, to można się spodziewać nieprzychylnej reakcji Rosji, która zarzuci NATO niepotrzebne podnoszenia napięcia w Europie. Zestrzelenie drugiej rakiety, przeciwokrętowej dalekiego zasięgu, jest wprost powiązane z Rosją. Rosyjskie lotnictwo i flota w wypadku wojny z NATO zakłada zmasowane ataki takimi pociskami na okręty i statki na Atlantyku, aby sparaliżować ruch na tej ważnej arterii dostaw z USA do Europy. Ogólnie tego rodzaju ćwiczenia będą pierwszym w historii w Europie. Do tej pory amerykanie testowali swojej systemy antyrakietowe nad Pacyfikiem. Teraz zrobią to znacznie bliżej obszaru zainteresowania Moskwy i można się spodziewać jej gniewnych reakcji.

Materiał programu "Polska i Świat" o amerykańskich niszczycielach z systemem AEGIS BMD

Pływająca tarcza antyrakietowa
Pływająca tarcza antyrakietowatvn24

Autor: mk//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US Navy

Raporty: