Bronisław Komorowski w Rumunii. Prezydent złoży dzisiaj oficjalną wizytę i spotka się z najwyższymi władzami kraju. W samolocie do Bukaresztu mówił dziennikarzom, że cieszy się na te spotkania i trzyma kciuki za wejście Rumunii do strefy Schengen.
Prezydent spotka się z prezydentem Rumunii Traianem Basescu, premierem Emilem Bocą oraz przewodniczącą Izby Deputowanych Robertą Almą Anastase.
Dzisiaj o godz. 10.30 czasu lokalnego (godz. 9.30 czasu polskiego) Komorowski zostanie powitany na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Bukareszcie. W siedzibie rumuńskiej głowy państwa planowane są rozmowy w cztery oczy prezydentów, a następnie rozmowy plenarne obu delegacji. Około godz. 12.10 czasu lokalnego przewidziane są oświadczenia dla prasy Komorowskiego i Basescu.
Po południu prezydent będzie rozmawiał z premierem oraz przewodniczącą Izby Deputowanych. Planowane jest również spotkanie z Polonią w ambasadzie RP w Bukareszcie. Późnym wieczorem polska delegacja ma powrócić do Warszawy.
"Trzymamy kciuki za Rumunów"
Komorowski mówił dziennikarzom na pokładzie samolotu do Rumunii, że bardzo cieszy się, iż będzie mógł rozmawiać z rumuńskim prezydentem, premierem i szefową Izby Deputowanych. Jak podkreślił, najważniejszym tematem rozmów będzie przygotowanie Polski i Rumunii do debaty i decyzji, które będą podejmowane podczas szczytu NATO w Lizbonie (19-20 listopada), gdzie będzie się decydowało przyjęcie dokumentu strategicznego Sojuszu. W tym kontekście Komorowski podkreślił znaczenie dla Polski art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego.
Jak mówił, istotnym elementem jego rozmów będą też kwestie UE, m.in. budżet Unii na lata 2014-2020, Wspólna Polityka Rolna i polityka spójności.
Komorowski zapowiedział, że w rozmowach na pewno pojawi się temat wejścia Rumunii do strefy Schengen. Bukareszt - zauważył polski prezydent - zamierza dołączyć do Schengen w marcu 2011 roku, co - według Komorowskiego - jest ambitnym terminem. Prezydent zaznaczył, że Polska nie tylko zachęca Rumunię do spełnienia wszystkich niezbędnych warunków koniecznych do przystąpienia do strefy, m.in. zapewnienia bezpieczeństwa granic, czy wdrożenia systemu informatycznego, ale także pomaga w tych działaniach.
- Oczywiście trzymamy kciuki za Rumunów (...) na pewno to się Rumunii uda. Pytanie tylko, czy w tak krótkim terminie, bo to ambitny termin - zaznaczył prezydent.
Zbliżone poglądy o unijnej polityce spójności
Komorowski zwrócił uwagę, że Polska i Rumunia mają bardzo zbliżone poglądy na temat unijnej polityki spójności, jako mechanizmu "istotnego z punktu widzenia tych krajów, które stosunkowo późno weszły do UE". Podkreślił w tym kontekście wagę konsultacji polsko-rumuńskich w czasie rozmów dotyczących wspólnego budżetu Unii.
Prezydent będzie również chciał porozmawiać z rumuńskimi partnerami o Wspólnej Polityce Rolnej. Komorowski zwrócił uwagę, że konieczne jest stworzenie równych szans dla rolnictwa w krajach tzw. starej i nowej Unii, m.in. poprzez obowiązywanie jednakowego systemu naliczania dopłat do rolnictwa.
Źródło: PAP