Prezydent Iranu Hassan Rowhani ogłosił w czwartek, że jego kraj wzbogaca obecnie więcej uranu niż przed zawarciem układu nuklearnego z 2015 roku.
- Wzbogacamy więcej uranu niż przed zawarciem porozumienia. Presja na Iran się zwiększyła, ale my nie przestajemy się rozwijać - oświadczył Hassan Rowhani w przemówieniu transmitowanym przez państwową telewizję.
Teheran stopniowo wycofywał się ze swoich zobowiązań, wynikających z porozumienia atomowego, w odpowiedzi na jednostronne wycofanie się z układu przez Stany Zjednoczone w 2018 roku oraz amerykańskie sankcje, które pogłębiły kryzys gospodarczy w Iranie.
"Przed Iranem nie ma już żadnych ograniczeń"
Na początku stycznia irański prezydent zapowiedział, że będzie kontynuował wzbogacanie uranu, nie stosując się już do ograniczeń wynikających z porozumienia nuklearnego. Była to reakcja na przeprowadzony przez USA atak w Bagdadzie, w którym zginął dowódca elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds generał Kasem Sulejmani.
CZYTAJ WIĘCEJ O ATAKU NA SULEJMANIEGO >>> "Rząd Iranu w oświadczeniu ogłosił swój piąty i ostatni krok na drodze ograniczania irańskich zobowiązań, wynikających z JCPOA (porozumienia nuklearnego)" - informowała 5 stycznia irańska państwowa telewizja. "Przed Iranem nie ma już żadnych ograniczeń operacyjnych" - dodano.
Jak podkreśliła wówczas agencja Reutera, w cytowanym przez telewizję oświadczeniu wskazano, że poziom wzbogacania uranu, liczba wirówek i badania będą teraz zależeć od technicznych potrzeb kraju. "Iran będzie kontynuował wzbogacanie uranu bez ograniczeń, wychodząc z technicznych potrzeb" - podkreślono w oświadczeniu. Zaznaczono, że Iran będzie utrzymywał współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i decyzja może być cofnięta, jeśli USA zniosą sankcje nałożone na Teheran. Dodano, że Iran jest też otwarty na negocjacje z europejskimi partnerami.
Iran "może wzbogacić uran do każdego poziomu"
Iran w 2015 roku zawarł międzynarodowe porozumienie nuklearne ze światowymi mocarstwami - USA (w 2018 roku jednostronnie się wycofały), Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją, Niemcami i Unią Europejską. Teheran zobowiązał się do niewzbogacania uranu powyżej poziomu 3,67 procent. W reakcji na wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia Iran kilkukrotnie przekraczał ustalony limit. W listopadzie 2019 roku szef irańskiego programu nuklearnego Ali Akbar Salehi ogłosił, że kraj wzbogaca uran do 5 procent.
Rzecznik Irańskiej Agencji Energii Atomowej (AEOI) powiedział wtedy, że Iran jest w stanie wzbogacić uran do każdego poziomu.
Przed zawarciem porozumienia Iran wzbogacał uran do 20 procent, a dojście do takiego poziomu to ważny krok na drodze do osiągnięcia uranu wzbogaconego do 90 procent, koniecznego do produkcji bomby atomowej.
Źródło: Reuters, PAP