Prezydenci Armenii i Azerbejdżanu, Serż Sarkisjan i Ilham Alijew rozmawiali w poniedziałek w Genewie pod auspicjami OBWE na temat uregulowania konfliktu w Górskim Karabachu. Obaj przywódcy zgodzili się, że konieczne jest zintensyfikowanie negocjacji pokojowych.
Poprzednie takie spotkanie pod egidą Grupy Mińskiej OBWE, pełniącej rolę mediatora pomiędzy stronami, odbyło się w maju 2016 roku.
"Spotkanie przebiegło w konstruktywnej atmosferze"
"Prezydenci zgodzili się, by podjąć działania dla zintensyfikowania procesu negocjacyjnego i wykonania dodatkowych kroków w celu zmniejszenia napięć na linii rozgraniczenia" - głosi komunikat.
We wspólnym oświadczeniu opublikowanym po rozmowach poinformowano, że "spotkanie przebiegło w konstruktywnej atmosferze".
W spotkaniu wzięli również udział szefowie dyplomacji Armenii i Azerbejdżanu, Edward Nalbandian i Elmar Mammadiarow oraz przedstawiciele Grupy Mińskiej, Igor Popow z Rosji, Stephane Visconti z Francji oraz Andrew Schofer z USA. W spotkaniu uczestniczył również Andrzej Kasprzyk, Osobisty Przedstawiciel Przewodniczącego OBWE do spraw Konfliktu Rozwiązywanego w Ramach Grupy Mińskiej.
Związana z Armenią enklawa
Konflikt zbrojny o Górski Karabach - ormiańską enklawę na terytorium Azerbejdżanu - wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Pochłonęła ona już 30 tysięcy ofiar śmiertelnych.
W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu.
Autor: kb//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Armenii