Premier Izraela zdymisjonował ministra obrony

Źródło:
PAP
Premier Izraela Benjamin Netanjahu odwiedził żołnierzy przy granicy z Libanem
Premier Izraela Benjamin Netanjahu odwiedził żołnierzy przy granicy z Libanem
Reuters
Premier Izraela Benjamin Netanjahu odwiedził żołnierzy przy granicy z LibanemReuters

Minister obrony Izraela Joaw Galant został zdymisjonowany przez premiera Benjamina Netanjahu z powodu utraty zaufania - przekazało we wtorek biuro szefa rządu.

Izraelskie media od miesięcy spekulowały o zwolnieniu Joawa Galanta, który jest postrzegany jako największy oponent Benjamina Netanjahu w rządzie i jedyny minister, który otwarcie mu się sprzeciwiał.

Joaw Galant i Benjamin NetanjahuAmos Ben-Gershom (GPO) / Handout/Anadolu Agency via Getty Images

Galanta zastąpi dotychczasowy minister spraw zagranicznych Israel Kac, a szefem dyplomacji zostanie Gideon Saar, który do tej pory był ministrem bez teki.

O napiętych stosunkach między Galantem a Netanjahu było wiadomo od dawna. W marcu 2023 roku premier Izraela zdymisjonował ministra, który krytykował forsowane przez skrajnie prawicowy rząd zmiany w sądownictwie, ale po masowych protestach zmuszony był przywrócić mu stanowisko.

Jak pisał brytyjski tygodnik "Economist", stosunki między politykami jeszcze się pogorszyły po ataku Hamasu w październiku ubiegłego roku.

Wniosek MTK o nakaz aresztowania

W maju prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan wniósł o nakaz aresztowania Netanjahu, Galanta oraz trzech przywódców Hamasu - Jahji Sinwara, Mohammeda Deifa i Ismaila Hanijego - w związku z uzasadnionymi podejrzeniami o ich odpowiedzialność za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione od października 2023 r. na terytorium Izraela i Strefy Gazy. Od tego czasu Sinwar i Deif zginęli w wyniku działań izraelskiej armii w Strefie Gazy, a Hanije został zabity w przypisywanym Izraelowi ataku w Iranie.

25 października MTK przekazał, że Rumunka Iulia Motoc, członkini zespołu sędziów, który rozpatruje wniosek o wydanie nakazu aresztowania, została zastąpiona ze względów zdrowotnych przez Słowenkę Beti Hohler. Reuters zauważył, że zmiana może opóźnić wydanie decyzji.

Początkiem wojny w Strefie Gazy był atak koalicji palestyńskich organizacji terrorystycznych pod wodzą Hamasu na Izrael w październiku 2023 roku. Napastnicy zabili ponad 1,2 tysiąca ludzi, głównie cywilów, i uprowadzili jako zakładników około 250 osób.

W końcu października siły izraelskie rozpoczęły ofensywę w Strefie Gazy, której deklarowanym celem było uwolnienie porwanych i ostateczne złamanie władzy Hamasu. Z informacji resortu zdrowia strefy wynika, że w ciągu trwających od roku starć zginęło ponad 42 tysiące Palestyńczyków (łącznie cywilów i członków Hamasu poległych w walkach).

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Amos Ben-Gershom (GPO) / Handout/Anadolu Agency via Getty Images