- Komisja przeanalizuje teraz różne opcje umożliwiające wznowienie prac legislacyjnych nad warunkowością między Radą a Parlamentem Europejskim w celu ochrony budżetu Unii Europejskiej i funduszu odbudowy - zapowiedział unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders.
- Porozumienie w sprawie budżetu Unii Europejskiej i funduszu odbudowy Next Generation EU jest czymś pozytywnym w kontekście poszanowania praworządności w Unii Europejskiej - oświadczył unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders. Odnosząc się do różnych interpretacji wniosków końcowych ze szczytu, ocenił, że "odniesienie do praworządności w tekście jest jasne i czytelne". Jego zdaniem potwierdza ono na najwyższym szczeblu przywiązanie szefów państw i rządów do wartości Unii Europejskiej, do ochrony jej interesów finansowych i do ochrony państwa prawa.
Didier Reynders zaznaczył, że porozumienie wzmacnia również europejskie narzędzia gwarantujące te cele: dalsze finansowanie programu "Sprawiedliwość, prawa i wartości", zwiększenie budżetu Eurojustu, czyli agencji Unii Europejskiej ds. współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych, o co najmniej 10 procent oraz odpowiednie środki na prokuraturę europejską i Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). - To mocne przesłanie polityczne, które nie pozostawia wątpliwości - przekonuje Reynders.
Komisarz przypomniał, że Rada Europejska zapowiedziała wprowadzenie system warunkowości w celu ochrony budżetu Unii Europejskiej i funduszu odbudowy. - W przypadku naruszeń Komisja zaproponuje środki do przyjęcia przez Radę większością kwalifikowaną. Komisja przeanalizuje teraz różne opcje umożliwiające wznowienie prac legislacyjnych nad warunkowością między Radą a Parlamentem Europejskim - podkreślił.
Na razie nie ma decyzji, czy przedstawiony zostanie nowy projekt rozwiązań prawnych, czy prace będą się odbywać w oparciu o propozycję złożoną jeszcze w 2018 roku. Komisarz ds. sprawiedliwości zaznaczył, że szczyt Unii Europejskiej zlecił też Komisji Europejskiej przedstawienie rozwiązań, które mają służyć ochronie budżetu Unii Europejskiej i funduszu odbudowy przed nadużyciami i nieprawidłowościami. - Prace rozpoczęły się dzisiaj. Wkrótce spotkam się z prezydencją niemiecką, aby wspólnie omówić różne propozycje, a także stan prac nad pierwszym rocznym raportem o praworządności - wskazał Reynders.
Większość grup politycznych z Parlamentu Europejskiego uważa, że szczyt Unii Europejskiej znacznie osłabił "wysiłki Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiej na rzecz przestrzegania praworządności, praw podstawowych i demokracji w ramach wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy". W projekcie rezolucji, która ma być poddana pod głosowanie w czwartek, eurodeputowani wskazują, że chcą zakończenia prac nad zaproponowanym przez Komisję w 2018 roku mechanizmem ochrony budżetu Unii Europejskiej w przypadku systemowego zagrożenia dla unijnych wartości. "Aby był skuteczny, mechanizm ten powinien być uruchamiany odwróconą większością kwalifikowaną" - podkreślono w tekście.
We wnioskach z Rady Europejskiej napisano, że "zostanie wprowadzony system warunkowości w celu ochrony budżetu", a "Komisja zaproponuje środki w przypadku naruszeń przyjmowane przez Radę większością kwalifikowaną".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: CTBTO Photostream/Wikimedia CC BY 3.0