Powolne negocjacje ws. porozumienia klimatycznego? Szefowa komitetu ONZ płacze


Christiana Figueres, szefowa oenzetowskiego komitetu negocjującego nowe porozumienie klimatyczne, jest na tyle rozczarowana powolnym tempem rozmów, że rozpłakała się w rozmowie z dziennikarzem BBC. - Skazujemy przyszłe pokolenia, zanim jeszcze przyszły na świat. To całkowicie niesprawiedliwe i niemoralne - mówiła.

Figueres objęła kierownictwo w komitecie po porażce szczytu klimatycznego w Kopenhadze w 2009 roku. Delegatom nie udało się wtedy dojść do wiążącego porozumienia w sprawie ograniczenia emisji CO2 oraz pomocy finansowej dla krajów rozwijających się. Państwa zobowiązały się do działania na rzecz zmniejszenia emisji, ale nie miały być z nich rozliczane. Nie wskazano również żadnej daty podpisania wiążącej umowy w przyszłości.

Christianie Figueres udało się doprowadzić do przełomu w negocjacjach na szczycie w Durbanie w 2011 roku, który ustalił, że nowe porozumienie klimatyczne zostanie podpisane do 2015 roku i wejdzie w życie w 2020 roku.

Figueres na konferencji zorganizowanej przez Chatham House w Londynie podkreślała jednak, że jest sfrustrowana powolnym tempem negocjacyjnym w ONZ. - Z natury jestem niecierpliwa, a rokowania toczą się bardzo, bardzo powoli - mówiła. Przyznała, że mimo wolnego tempa rozmowy zmierzają w dobrym kierunku i to "daje jej odwagę i nadzieję".

"Skazywanie przyszłych pokoleń jest niemoralne"

Nieco bardziej wylewna Figueres była w rozmowie z dziennikarzem telewizji BBC. Zapytana o wpływ zmian klimatycznych na przyszłe pokolenia, rozpłakała się. - Poświęcam się walce ze zmianami klimatu ze względu na przyszłe pokolenia. Tu nie chodzi o nas. My jesteśmy tutaj - mówiła Figueres. Dodała, że "to, co robimy przyszłym pokoleniom, jest całkowicie niesprawiedliwe i niemoralne" i "skazujemy je, zanim jeszcze się urodziły".

Zdaniem Figueres podpisanie nowej umowy do 2015 roku jest nadal realne, ale tylko jeśli strony osiągną znaczące postępy w najbliższym roku. Projekt nowego porozumienia ma być przyjęty na szczycie w Peru w 2014 roku. Figueres jest zdeterminowana, żeby dotrzymać terminów. - Nie będzie kolejnej Kopenhagi - zapewniła.

W przyszłym miesiącu szczyt klimatyczny odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. W 2008 roku szczyt klimatyczny organizował Poznań.

Autor: kk\mtom / Źródło: BBC

Tagi:
Raporty: