Papież spotkał się z ofiarami pedofilii w Kościele

Źródło:
PAP
Lizbona. Papież Franciszek przyleciał na Światowe Dni Młodzieży
Lizbona. Papież Franciszek przyleciał na Światowe Dni MłodzieżyReuters, TVN24
wideo 2/2
Lizbona. Papież Franciszek przyleciał na Światowe Dni MłodzieżyReuters, TVN24

Papież Franciszek spotkał się podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie z ofiarami wykorzystywania seksualnego. Doszło do tego sześć miesięcy po tym, jak raport w sprawie przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych wstrząsnął Portugalią.

Papież Franciszek, przebywający w Lizbonie z okazji Światowych Dni Młodzieży, spotkał się w środę wieczorem z grupą ofiar pedofilii - przekazał dziennikarzom Watykan. Do spotkania z 13 osobami doszło w siedzibie nuncjatury apostolskiej.

Watykan poinformował w komunikacie, że ofiarom wykorzystywania ze strony przedstawicieli duchowieństwa towarzyszyli w czasie spotkania z Franciszkiem reprezentanci instytucji portugalskiego Kościoła, zajmujący się kwestią ochrony nieletnich.

"Spotkanie przebiegło w klimacie intensywnego słuchania i trwało ponad godzinę" - zaznaczono w oświadczeniu.

Spotkanie w cieniu raportu

Sześć miesięcy temu raport portugalskiej komisji wykazał, że co najmniej 4815 nieletnich było wykorzystywanych seksualnie przez duchownych – głównie księży – w ciągu siedmiu dekad.

Wcześniej podczas spotkania z portugalskim duchowieństwem na nieszporach w Lizbonie Franciszek mówił o "rozczarowaniu i złości, jaką niektórzy odczuwają wobec Kościoła", "czasami z powodu naszego złego świadectwa i skandali, które oszpeciły jego oblicze i które wymagają pokornego i ciągłego oczyszczania, wychodząc od krzyku cierpienia ofiar, który zawsze musi być przyjęty i wysłuchany" - dodał.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP