Wallace z bajki zamiast Karola III. Portret króla obrany za cel

Źródło:
PAP

Aktywiści z grupy Animal Rising obrali za cel wystawiony w londyńskiej galerii portret króla Karola III. Dwoje działaczy na rzecz zwierząt nakleiło na twarz monarchy głowę Wallace'a z serii filmów animowanych "Wallace i Gromit". Jeden z nich przekonywał później, że chodziło o zwrócenie uwagi monarchy.

Obok głowy Wallace'a naklejony został komisowy "dymek" z tekstem: "Bez sera, Gromit. Spójrz na to całe okrucieństwo na farmach RSPCA". RSPCA to Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt - najstarsza na świecie i największa organizacja charytatywna zajmująca się dobrostanem zwierząt, której patronem jest Karol III.

"Nie mogliśmy wymyślić lepszego sposobu na zwrócenie jego uwagi"

Londyńska Philip Mould Gallery - w której wystawiony jest portret brytyjskiego króla - poinformowała, że ponieważ głowa Wallace'a i napis zostały naklejone na szybę ochronną, a poza tym zostały szybko usunięte, samo dzieło nie zostało uszkodzone.

Grupa Animal Rising oświadczyła, że tego "niegroźnego" ataku dokonało dwóch jej aktywistów. Wyjaśniła również, że portret stał się celem ze względu na sympatię króla do filmu "Wallace i Gromit" oraz z uwagi na status monarchy jako patrona RSPCA.

CZYTAJ TEŻ: Kolejny słynny obraz celem aktywistów klimatycznych. Na płótnie naklejka przedstawiająca suszę

- Ponieważ król Karol jest tak wielkim fanem Wallace'a i Gromita, nie mogliśmy wymyślić lepszego sposobu na zwrócenie jego uwagi. Chociaż mamy nadzieję, że jest to zabawne dla Jego Królewskiej Mości, wzywamy go również do poważnego przemyślenia, czy chce być kojarzony z okropnym cierpieniem na farmach wspieranych przez RSPCA - powiedział Daniel Juniper, jeden z aktywistów zaangażowanych w akcję.

RSPCA oświadczyła, że jest "zszokowana tym aktem wandalizmu", a atak na obraz odwraca uwagę od jej pracy na rzecz pomocy zwierzętom.

Obraz, który był celem ataku, został namalowany przez znanego portrecistę Jonathana Yeo. Dzieło zaprezentowano publicznie zaledwie w ubiegłym miesiącu. To pierwszy portret Karola III namalowany od czasu objęcia przez niego tronu we wrześniu 2022 roku. Portret po prezentacji wzbudził pewne kontrowersje ze względu na użyte w nim mocne czerwone kolory.

Autorka/Autor:akr/adso

Źródło: PAP