Kolejny słynny obraz celem aktywistów klimatycznych. Na płótnie naklejka przedstawiająca suszę

Źródło:
PAP
Zmiany klimatyczne powodują, że rośnie średnia temperatura na Ziemi. Czym to może grozić?
Zmiany klimatyczne powodują, że rośnie średnia temperatura na Ziemi. Czym to może grozić?
Fakty TVN
Zmiany klimatyczne powodują, że rośnie średnia temperatura na Ziemi. Czym to może grozić?Fakty TVN

Jeden z najsłynniejszych obrazów francuskiego impresjonisty Claude'a Moneta stał się celem kolejnej akcji działaczy klimatycznych. Na dzieło "Pole maków" w sobotę w Paryżu aktywistka nalepiła kartkę z fikcyjnym pejzażem, pokazującym suszę. Kobieta została zatrzymana.

Do tej sytuacji doszło w Muzeum d'Orsay w Paryżu, gdzie wystawiony jest obraz. Działaczka ruchu ekologicznego o nazwie Riposte Alimentaire przykleiła na płótno z obrazem "Pole maków" Claude'a Moneta, które nie jest chronione szkłem, kartkę z fikcyjnym pejzażem. Miał on przedstawiać to samo pole maków, zniszczone jednak przez suszę będącą skutkiem ocieplenia klimatu.

Google Maps

Aktywistka zatrzymana

O akcji poinformował sam ruch Riposte Alimentaire w mediach społecznościowych. Zamieścił nagranie wideo, na którym widać działania aktywistki. Młoda kobieta ubrana jest w T-shirt z napisem "+4 st. Piekło". Chodzi o ocieplenie klimatu o 4 stopnie Celsjusza - jak twierdzi Riposte Alimentaire, ma to nastąpić na południu Europy do 2100 roku. Kobieta została zatrzymana.

Obraz wrócił na wystawę

Po oględzinach przez konserwatora, dzieło francuskiego impresjonisty zostało powieszone ponownie. Jednocześnie muzeum zapowiedziało złożenie skargi.

Ruch organizował podobne akcje w poprzednich miesiącach. Aktywiści deklarują, że ich celem jest zwrócenie uwagi na skutki zmian klimatycznych.

Autorka/Autor:akr/tr

Źródło: PAP