"Dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa". Zakonnicy zatrzymani

Źródło:
PAP, Radio Swoboda, Katolik.life
Dwóch polskich zakonników zostało zatrzymanych na Białorusi
Dwóch polskich zakonników zostało zatrzymanych na BiałorusiTVN24
wideo 2/4
Dwóch polskich zakonników zostało zatrzymanych na BiałorusiTVN24

Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej poinformowała o zatrzymaniu przez białoruskie władze dwóch zakonników. Ojcowie Andrzej Juchniewicz i Paweł Lemech posługują w sanktuarium w Szumilinie koło Witebska.

Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, do której jurysdykcji należy oblacka misja na Białorusi, poinformowała na stronie zgromadzenia, że władze białoruskie zatrzymały dwóch zakonników w diecezji witebskiej - ojców Andrzeja Juchniewicza i Pawła Lemecha, posługujących w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szumilinie koło Witebska.

Do zatrzymania doszło w środę. W czwartek zakonnicy czekali na rozprawę w białoruskim areszcie - przekazał rzecznik zgromadzenia ojciec Paweł Gomulak. Poinformował, że obaj zatrzymani księża mają obywatelstwo białoruskie.

- Według naszych informacji podstawą zatrzymania miała być rzekoma dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa - przekazał zakonnik. - Na początku inwazji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę ojciec Andrzej Juchniewicz, przełożony oblackiej misji na Białorusi, publicznie wyraził solidarność z narodem ukraińskim, prosząc o modlitwę w intencji jak najszybszego zakończenia wojny - dodał Gomulak.

Po spotkaniu z wiernymi

Portal białoruskiej sekcji Radia Swoboda napisał, że Andrzej Juchniewicz jest proboszczem parafii kościoła Matki Bożej Fatimskiej w Szumilinie. O zatrzymaniu jego i ojca Pawła Lemecha stało się wiadomo w czwartek. Dzień wcześniej w kościele w Szumilinie odbyło się spotkanie duchownych z wiernymi diecezji witebskiej.

"Kiedy wszyscy wyszli, pod kościół podjechały trzy radiowozy, funkcjonariusze milicji byli ubrani po cywilnemu. Przeszukali lokal i zabrali ojca Pawła. Ojca Andrzeja zatrzymano w drodze" - napisał białoruski portal Katolik.life. Przekazał, że duchowni zostali przewiezieni do aresztu śledczego w Witebsku.

"Przed rozprawą mogą spędzić za kratami co najmniej dwa dni, w trudnych warunkach: bez materaców, w przepełnionych celach, z marnym wyżywieniem" - podał Katolik.life.

Portal Radia Swoboda przypomniał, że zatrzymanie odbyło się tuż po ustąpieniu ze stanowiska przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi przez biskupa witebskiego Olega Butkiewicza, po zakończeniu kadencji.

Posługa słowa Bożego

W maju 2022 roku ojciec Juchniewicz został przewodniczącym Wyższych Przełożonych, Delegatów i Przedstawicieli Męskich i Żeńskich Instytutów oraz Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na Białorusi.

Zgromadzenie zostało założone przez ks. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 roku w Aix (Prowansja) we Francji. Polska prowincja zgromadzenia powstała w 1921 roku. Podejmuje posługę słowa Bożego, działalność misyjną, duszpasterstwo parafialne i specjalistyczne. Oprócz Polski obejmuje m.in.: Madagaskar, Ukrainę, Białoruś, Turkmenistan, kraje skandynawskie i Beneluksu.

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: PAP, Radio Swoboda, Katolik.life