Prokuratura Europejska opublikowała oświadczenie w związku z "odmową współpracy Polski" z tym organem. W oświadczeniu zwrócono uwagę, że Prokuratura Europejska prowadzi 23 dochodzenia z udziałem naszego kraju.
Europejski Prokurator Generalny skierował do Komisji Europejskiej pismo w nawiązaniu do unijnego rozporządzenia z 16 grudnia 2020 roku. Rozporządzenie ustanawia ogólny system warunkowości służący ochronie budżetu Unii w przypadku naruszeń zasad państwa prawnego w państwach członkowskich.
W oświadczeniu zwrócono uwagę na "odmowę współpracy Polski z Prokuraturą Europejską" (EPPO - European Public Prosecutor's Office).
"Chociaż Polska nie uczestniczy we wzmocnionej współpracy w zakresie ustanowienia Prokuratury Europejskiej, współpraca między Prokuraturą Europejską a właściwymi organami sądowymi w Polsce musi opierać się na istniejących instrumentach współpracy sądowej i wzajemnego uznawania" - napisano.
Wymieniono, że chodzi tu o dyrektywę w sprawie europejskiego nakazu dochodzeniowego w sprawach karnych, a także o decyzję Unii Europejskiej w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania osób między państwami członkowskimi.
W oświadczeniu przekazano, iż "Europejski Prokurator Generalny został poinformowany, że Polska uzależniła podpisanie porozumienia roboczego z Prokuraturą Europejską od uprzedniego zatwierdzenia zmiany polskiego Kodeksu postępowania karnego, która umożliwiłaby uznanie Prokuratury Europejskiej za właściwy organ".
Praktyczną konsekwencją tego, jak opisano, jest to, że "Polska konsekwentnie odrzuca wnioski Prokuratury Europejskiej o współpracę sądową od początku jej działalności", czyli od czerwca 2021 roku.
"Biorąc pod uwagę, że w każdym przypadku, gdy Prokuratura Europejska prowadzi dochodzenie karne o charakterze transgranicznym i nie jest w stanie uzyskać dowodów z Polski, zdolność Prokuratury Europejskiej do przeciwdziałania przestępczości mającej wpływ na budżet Unii jest systematycznie ograniczana" - wyjaśniono.
Poinformowano przy tym, że Prokuratura Europejska prowadzi obecnie 23 dochodzenia z udziałem Polski.
Prokuratura Europejska - czym się zajmuje?
Prokuratura Europejska to organ Unii Europejskiej powołany na mocy Traktatu z Lizbony między 20 członkami Wspólnoty zgodnie z mechanizmem wzmocnionej współpracy. Ma strukturę dwupoziomową. Jej zadaniem jest prowadzenie dochodzeń w przestępstwach przeciwko budżetowi Unii i oszustw w zakresie podatku VAT.
Pion strategiczny tworzą: Europejski Prokurator Generalny odpowiedzialny za zarządzanie EPPO i organizowanie jej prac oraz kolegium prokuratorów odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w kwestiach strategicznych.
Pion operacyjny tworzą: delegowani prokuratorzy europejscy odpowiedzialni za prowadzenie postępowań przygotowawczych i ściganie oraz stałe izby, które monitorują postępowania przygotowawcze i nadają im kierunek oraz podejmują decyzje operacyjne.
1. W celu zwalczania przestępstw przeciwko interesom finansowym Unii Rada, stanowiąc w drodze rozporządzeń zgodnie ze specjalną procedurą ustawodawczą, może ustanowić Prokuraturę Europejską w oparciu o Eurojust. Rada stanowi jednomyślnie po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego. (...) 2. Prokuratura Europejska jest właściwa do spraw dochodzenia, ścigania i stawiania przed sądem, w stosownych przypadkach w powiązaniu z Europolem, sprawców i współsprawców przestępstw przeciwko interesom finansowym Unii, określonych w rozporządzeniu przewidzianym w ustępie 1. Prokuratura Europejska jest właściwa do wnoszenia przed właściwe sądy Państw Członkowskich publicznego oskarżenia w odniesieniu do tych przestępstw.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Google Maps