Po pięciu latach Polacy wracają do puli. Po raz pierwszy od 2006 roku będą mogli brać udział w programie loterii wizowej Stanów Zjednoczonych. Prawo uczestnictwa w loterii mają tylko obywatele krajów, z których w ciągu ostatnich pięciu lat przybyło do USA mniej niż 50 tys. imigrantów.
Aby wziąć w udział w programie, trzeba się zarejestrować na stronie www.dvlottery.state.gov między 4 października 2011 r. a 5 listopada 2011 r.
W ramach loterii wizowej do Stanów Zjednoczonych przyjeżdża rocznie około 50 tys. imigrantów, którzy otrzymują tzw. Zielone Karty umożliwiające legalny pobyt i pracę w tym kraju. W loterii mogą brać udział obywatele państw o niskim wskaźniku imigracji do USA. Polska kilka lat temu została wyłączona z udziału w loterii.
Cały proces on-line
W środę ambasada USA poinformowała w komunikacie przekazanym PAP, że Polacy po raz pierwszy od 2006 roku znów są uprawnieni do wzięcia udziału w programie "Wizy dla Imigrantów Różnych Narodowości" (DV).
Jak podkreśliła amerykańska placówka dyplomatyczna w Warszawie, cały proces wizowy - od zgłoszenia do loterii, aż do powiadomienia wylosowanych uczestników - będzie prowadzony on-line.
Wymagania minimalne
Zgodnie z amerykańskim prawem, osoba wysyłająca zgłoszenie do loterii DV musi posiadać pełne wykształcenie średnie albo jego odpowiednik lub dwuletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w ciągu ostatnich pięciu lat w zawodzie, do wykonywania którego niezbędne są co najmniej dwa lata szkolenia, bądź doświadczenia zawodowego.
Jak czytamy w komunikacie, dokładne informacje na temat warunków, jakie muszą spełniać osoby wysyłające zgłoszenie oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące loterii wizowej DV, można znaleźć w instrukcji do loterii wizowej DV-2013 dostępnej na stronie internetowej travel.state.gov oraz poland.usembassy.gov.
Corocznie wizy rozdzielane są między sześć regionów geograficznych, przy czym w żadnym regionie żaden kraj nie może otrzymać więcej niż siedem proc. ogółu dostępnych wiz.
Kto nie powalczy?
Z obecnego programu ze względu na przekroczenie w ostatnich pięciu latach liczby 50 tys. emigrantów wyłączeni zostali obywatele Bangladeszu, Brazylii, Kanady, Chin, Kolumbii, Dominikany, Ekwadoru, Gwatemali, Haiti, Indii, Jamajki, Meksyku, Pakistanu, Peru, Filipin, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii oraz Wietnamu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu