Kwiaty i znicze w Bykowni. Polacy na Ukrainie upamiętnili Święto Niepodległości

Polacy złożyli kwiaty i znicze na polskim cmentarzu wojennym w Bykowni Levchuk Volodymyr/Wikipedia CC BY-SA 3.0

W dniu Święta Niepodległości Polacy z Kijowa i innych miast Ukrainy odwiedzili miejsca pamięci narodowej w tym kraju. Prezydent Petro Poroszenko oświadczył zaś, że Polska jest dla jego rodaków wzorem rozwoju w Europie.

"Dla Ukrainy, która stanęła przed poważnymi wyzwaniami, przykład Polski ma niezwykle istotne znaczenie. Dzięki niezłomnemu duchowi, jedności i wytrwałej pracy naród polski nie tylko odrodził własne państwo, ale i uczynił z niego wzór sukcesu i rozwoju w zjednoczonej Europie" – napisał Petro Poroszenko w depeszy do prezydenta Andrzeja Dudy.

Ukraiński prezydent podziękował Polsce za wsparcie udzielane w walce o jedność terytorialną i niepodległość jego państwa oraz wyraził wdzięczność za popieranie trwających w nim reform.

"Jestem przekonany, że ukraińsko-polskie relacje przyjaźni i partnerstwa strategicznego będą nadal się pogłębiały, wzmacniając fundamenty wspólnej europejskiej przyszłości naszych krajów" – podkreślił Poroszenko.

Kwiaty i znicze

Polska społeczność Kijowa oraz przedstawiciele ambasady i konsulatu RP złożyli tymczasem wieńce pod tablicą upamiętniającą śmierć więzionych w kijowskiej Cytadeli powstańców styczniowych, a także odwiedzili kwaterę legionistów na stołecznym cmentarzu Bajkowa.

Kwiaty i znicze złożono również na otwartym w 2012 r. polskim cmentarzu wojennym w Bykowni, gdzie spoczywa prawie 3,5 tys. polskich ofiar zbrodni katyńskiej, a także na mogiłach poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w dzielnicy Darnica.

W środę w godzinach wieczornych w Kijowie odbędzie się uroczyste przyjęcie z okazji Święta Niepodległości, które wydaje ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin.

[object Object]
Adam Bielan komentuje nieobecność Jarosława KaczyńskiegoJeden na Jeden TVN24
wideo 2/30

Autor: tas//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Levchuk Volodymyr/Wikipedia CC BY-SA 3.0