Wysokie rangą delegacje z Korei Południowej i Północnej spotkały się w piątek w Panmundżomie na linii demarkacyjnej, by rozmawiać o wprowadzeniu w życie wspólnej deklaracji przywódców obu krajów – przekazało południowokoreańskie ministerstwo do spraw zjednoczenia.
W ubiegłym miesiącu Korea Północna odwołała zaplanowane spotkanie z sąsiadem w proteście przeciwko ćwiczeniom wojsk USA i Korei Południowej.
W sobotę doszło do niespodziewanego spotkania prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una.
Będą wspólne obchody rocznicy historycznego szczytu
W czasie niespełna godzinnej, porannej sesji rozmów we wsi Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej przedstawiciele obu Korei uzgodnili zorganizowanie wspólnych obchodów rocznicy pierwszego, historycznego szczytu koreańskiego z 2000 roku, która przypada w połowie czerwca.
Delegacji południowokoreańskiej przewodniczył minister ds. zjednoczenia Czho Miung Kiun, a północnokoreańskiej – przewodniczący komitetu dla pokojowego zjednoczenia kraju Ri Son Gwon.
Rozmawiali oni także o sposobach realizacji porozumienia zawartego pomiędzy Kimem i Munem, które dotyczy współpracy wojskowej, sportowej i leśnej - poinformował Seul.
"Korea Południowa i Północna zgodziły się podjąć konkretne kroki, by rozwijać stosunki między nimi w czynny i znaczący sposób oraz wprowadzić nową erą pojednania, pokoju i dobrobytu" - napisano we wspólnym oświadczeniu, podpisanym na zakończenie piątkowych rozmów.
Spotkanie generałów
14 czerwca w Panmundżomie spotkają się generałowie z obu krajów - ustalono. Rozmowy wojskowe z udziałem oficerów w randze generała zapowiadano we wspólnej deklaracji podpisanej 27 kwietnia.
Kolejny temat poruszony w tej deklaracji - wznowienie programu łącznia rodzin podzielonych po wojnie z lat 50. XX wieku - ma zostać przedyskutowany na spotkaniu Czerwonego Krzyża, które odbędzie się 22 czerwca w regionie turystycznym Kumgangsan na obszarze Gór Diamentowych w Korei Północnej – uzgodniono.
Kolejne uzgodnienia
Obie strony ustaliły również, że najszybciej jak to możliwe, otworzą biuro łącznikowe w Kaesongu, gdzie kraje do 2016 roku wspólnie prowadziły zakłady przemysłowe – podała agencja Yonhap. Pjongjang zgodził się na ten pomysł i oświadczył, że potrzebne są prace remontowe, bo kompleks stał pusty.
18 czerwca ma się też odbyć dwustronne spotkanie na temat współpracy w dziedzinie sportu.
Obie Koree formalnie pozostają w stanie wojny, ale 27 kwietnia Mun i Kim zapowiedzieli starania o podpisanie układu pokojowego. Obaj przywódcy potwierdzili wówczas też wspólny cel w postaci "całkowitej denuklearyzacji". Półwyspu Koreańskiego i zobowiązali się do wstrzymania wszelkich wrogich działań przeciwko sobie.
Rozpoczęta w tym roku ofensywa dyplomatyczna Pjongjangu rodzi nadzieje na złagodzenie wieloletnich napięć pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową oraz innymi krajami, szczególnie USA.
Autor: pk//kg / Źródło: PAP