Pierwsze "tak" dla interwencji. Akcja ma kosztować "dziesiątki milionów"


Dziesięcioma głosami przeciw siedmiu senacki Komitet Spraw Zagranicznych zaakceptował zgodę na interwencję militarną w Syrii. Podczas przesłuchań przed senatorami wojskowi stwierdzili, że akcja militarna ma kosztować "dziesiątki milionów dolarów".

Głosowanie w komitecie nastąpiło po trwających wiele godzin wystąpieniach przedstawicieli dyplomacji i wojska, których senatorowie przepytywali odnośnie sytuacji w Syrii i potencjalnej interwencji.

Faktycznie wynik głosowania został ustalony już wcześniej. Już przed rozpoczęciem obrad partyjni przywódcy uzgodnili wstępny projekt rezolucji, którą teraz przyjęto. Stanowi ona między innymi, że interwencja może trwać do 60 dni i nie obejmować użycia wojsk lądowych.

Zeznający przed komisją wojskowi stwierdzili między innymi, że akcja ma kosztować "dziesiątki milionów dolarów", co jest zaskakującym stwierdzeniem, bowiem tylko jedna rakieta Tomahawk kosztuje wojsko USA niemal milion dolarów.

Jeszcze trzy kroki

Kolejnym etapem udzielania przez Kongres zgody na atak będzie głosowanie w całym Senacie. Może ono nastąpić pod koniec tego tygodnia lub na początku przyszłego. Najprawdopodobniej Obama odniesie tu kolejne zwycięstwo, bowiem demokratom potrzeba tylko kilku głosów republikanów, aby przeforsować zgodę na interwencję.

Równolegle sprawą zajmie się wracająca do pracy dziewiątego września Izba Reprezentantów. Tam najpierw sprawą zajmie się Komitet ds. Zagranicznych, gdzie również nastąpią przesłuchania i głosowanie albo nad dokumentem już przyjętym przez Senat, albo nad nowym. Po przegłosowaniu rezolucji tam będzie czas na głosowanie w całej Izbie Reprezentantów.

Termin głosowań w obu izbach Kongresu nie jest jeszcze ustalony. Najprawdopodobniej odbędą się one w połowie września. Obama jest przekonany, iż odniesie ostateczne zwycięstwo i uzyska poparcie Kongresu dla swoich działań wobec Syrii. Umacnia go w tym wstępne poparcie, którego interwencji udzielili partyjni przywódcy w Kongresie.

Autor: mk/tr / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: