Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 4 stycznia

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Ujawniono pierwsze ustalenia w sprawie wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego szefa policji Jarosława Szymczyka. Na cmentarzu w irańskim mieście Kerman podczas obchodów czwartej rocznicy śmierci generała Kasema Sulejmaniego doszło do dwóch eksplozji. Japońskie władze ujawniły transkrypcję rozmów pilotów samolotów z wieżą kontroli tuż przed tragedią, która wydarzyła się w Tokio. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 4 stycznia.

1. Ustalenia w sprawie wybuchu granatnika

Policyjne Biuro Spraw Wewnętrznych i ministerialne Biuro Nadzoru Wewnętrznego nie badały sprawy "granatnika", jakby nigdy się nie dowiedziały o tym głośnym wydarzeniu - to pierwsze ustalenia kontroli MSWiA, która prześwietla sprawę wybuchu w gabinecie byłego już komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka.

Według informacji tvn24.pl kontrola po eksplozji jest jedną z tych, które nowy minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński polecił traktować swojemu Departamentowi Kontroli priorytetowo. Jak wcześniej informowaliśmy, w ten sposób ruszyły już także badania tego, ilu funkcjonariuszy policji każdego dnia zajmowało się ochroną domu Jarosława Kaczyńskiego oraz tak zwanych miesięcznic.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wybuch granatnika w gabinecie byłego szefa policji. Są pierwsze ustalenia kontroli

2. Kolejne skandaliczne słowa na antenie Telewizji Republika

"Należy im założyć czipy tak, jak się pieskom zakłada, a tańsze jest oczywiście numery na lewej ręce wytatuować" - mówił o migrantach na antenie Telewizji Republika Marek Król. Telewizja oświadczyła, że "głęboko nie zgadza się" z wypowiedzią publicysty.

To kolejna w ostatnim czasie wypowiedź tego typu na temat migrantów na antenie tej stacji. Niedawno o "barakach dla imigrantów w Auschwitz" mówił Jan Pietrzak.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejne skandaliczne słowa na antenie Telewizji Republika. Marek Król o "czipowaniu" i "tatuowaniu" migrantów

3. Eksplozje w pobliżu grobu generała Sulejmaniego

Blisko sto osób zginęło, a ponad 200 zostało rannych w dwóch eksplozjach, do których doszło w pobliżu miejsca pochówku generała Kasema Sulejmaniego w irańskim mieście Kerman - podała agencja Reutera, powołując się na irańską telewizję państwową.

Na cmentarzu w irańskim mieście Kerman trwały obchody czwartej rocznicy śmierci generała Kasema Sulejmaniego. Był on dowódcą elitarnej jednostki Al Kuds. Zginął 3 stycznia 2020 roku na lotnisku w Bagdadzie wskutek ataku amerykańskich dronów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Eksplozje w pobliżu grobu generała Kasema Sulejmaniego. Ponad sto osób zginęło

4. Oscar Pistorious opuści więzienie

Oscar Pistorius warunkowo, po niemal 11 latach spędzonych za kratami, wyjdzie na wolność 5 stycznia. Były paraolimpijczyk skazany został za zastrzelenie swojej partnerki, modelki Reevy Steenkamp.

Zwolnienie warunkowe Pistoriusa komentowała matka Reevy, June Steenkamp. Wyznała, że Pistoriusowi wybaczyła, ale w jego wersję zdarzeń nie wierzy. "W tej chwili nie jestem przekonana, czy resocjalizacja Oscara przyniosła oczekiwane rezultaty" - napisała w oświadczeniu.

5. Zapis rozmów z wieżą kontroli lotów po zderzeniu w Tokio

Japońskie władze ujawniły w środę transkrypcję rozmów pilotów samolotów, które we wtorek zderzyły się na lotnisku w Tokio, z wieżą kontroli lotów. - Ujawniamy te obiektywne materiały. Wierzę, że będzie to część dowodów, która pomoże w śledztwie co do przyczyn wypadku - przekazał na konferencji prasowej Tetsuo Saito, minister ziemi, infrastruktury, transportu i turystyki.

Z ujawnionych zapisów rozmów wynika, że kapitanowi samolotu straży przybrzeżnej polecono, by kołował do punktu zatrzymania w pobliżu pasa startowego. Jeden z urzędników biura lotnictwa cywilnego Japonii przekazał dziennikarzom, że z transkrypcji w żaden sposób nie wynika, by maszyna otrzymała pozwolenie na start. Mimo to znalazła się na pasie startowym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ujawniono zapis rozmów z wieżą kontroli lotów. Rzucają nowe światło na zderzenie samolotów w Tokio

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP, TVN24, Eurosport