Ujawniono pierwsze ustalenia w sprawie wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego szefa policji Jarosława Szymczyka. Na cmentarzu w irańskim mieście Kerman podczas obchodów czwartej rocznicy śmierci generała Kasema Sulejmaniego doszło do dwóch eksplozji. Japońskie władze ujawniły transkrypcję rozmów pilotów samolotów z wieżą kontroli tuż przed tragedią, która wydarzyła się w Tokio. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 4 stycznia.
1. Ustalenia w sprawie wybuchu granatnika
Policyjne Biuro Spraw Wewnętrznych i ministerialne Biuro Nadzoru Wewnętrznego nie badały sprawy "granatnika", jakby nigdy się nie dowiedziały o tym głośnym wydarzeniu - to pierwsze ustalenia kontroli MSWiA, która prześwietla sprawę wybuchu w gabinecie byłego już komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka.
Według informacji tvn24.pl kontrola po eksplozji jest jedną z tych, które nowy minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński polecił traktować swojemu Departamentowi Kontroli priorytetowo. Jak wcześniej informowaliśmy, w ten sposób ruszyły już także badania tego, ilu funkcjonariuszy policji każdego dnia zajmowało się ochroną domu Jarosława Kaczyńskiego oraz tak zwanych miesięcznic.
2. Kolejne skandaliczne słowa na antenie Telewizji Republika
"Należy im założyć czipy tak, jak się pieskom zakłada, a tańsze jest oczywiście numery na lewej ręce wytatuować" - mówił o migrantach na antenie Telewizji Republika Marek Król. Telewizja oświadczyła, że "głęboko nie zgadza się" z wypowiedzią publicysty.
To kolejna w ostatnim czasie wypowiedź tego typu na temat migrantów na antenie tej stacji. Niedawno o "barakach dla imigrantów w Auschwitz" mówił Jan Pietrzak.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejne skandaliczne słowa na antenie Telewizji Republika. Marek Król o "czipowaniu" i "tatuowaniu" migrantów
3. Eksplozje w pobliżu grobu generała Sulejmaniego
Blisko sto osób zginęło, a ponad 200 zostało rannych w dwóch eksplozjach, do których doszło w pobliżu miejsca pochówku generała Kasema Sulejmaniego w irańskim mieście Kerman - podała agencja Reutera, powołując się na irańską telewizję państwową.
Na cmentarzu w irańskim mieście Kerman trwały obchody czwartej rocznicy śmierci generała Kasema Sulejmaniego. Był on dowódcą elitarnej jednostki Al Kuds. Zginął 3 stycznia 2020 roku na lotnisku w Bagdadzie wskutek ataku amerykańskich dronów.
4. Oscar Pistorious opuści więzienie
Oscar Pistorius warunkowo, po niemal 11 latach spędzonych za kratami, wyjdzie na wolność 5 stycznia. Były paraolimpijczyk skazany został za zastrzelenie swojej partnerki, modelki Reevy Steenkamp.
Zwolnienie warunkowe Pistoriusa komentowała matka Reevy, June Steenkamp. Wyznała, że Pistoriusowi wybaczyła, ale w jego wersję zdarzeń nie wierzy. "W tej chwili nie jestem przekonana, czy resocjalizacja Oscara przyniosła oczekiwane rezultaty" - napisała w oświadczeniu.
5. Zapis rozmów z wieżą kontroli lotów po zderzeniu w Tokio
Japońskie władze ujawniły w środę transkrypcję rozmów pilotów samolotów, które we wtorek zderzyły się na lotnisku w Tokio, z wieżą kontroli lotów. - Ujawniamy te obiektywne materiały. Wierzę, że będzie to część dowodów, która pomoże w śledztwie co do przyczyn wypadku - przekazał na konferencji prasowej Tetsuo Saito, minister ziemi, infrastruktury, transportu i turystyki.
Z ujawnionych zapisów rozmów wynika, że kapitanowi samolotu straży przybrzeżnej polecono, by kołował do punktu zatrzymania w pobliżu pasa startowego. Jeden z urzędników biura lotnictwa cywilnego Japonii przekazał dziennikarzom, że z transkrypcji w żaden sposób nie wynika, by maszyna otrzymała pozwolenie na start. Mimo to znalazła się na pasie startowym.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ujawniono zapis rozmów z wieżą kontroli lotów. Rzucają nowe światło na zderzenie samolotów w Tokio
Źródło: PAP, TVN24, Eurosport