Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 4 października

Źródło:
PAP, ANSA, Reuters, TVN24

Co najmniej 21 osób zginęło w wypadku autobusu w Wenecji. Amerykańska Izba Reprezentantów po raz pierwszy w historii zdecydowała o odwołaniu spikera. Z kolei na granicy ze Słowacją tymczasowo zaczęły obowiązywać kontrole. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Tragiczny wypadek autobusu w Wenecji

Co najmniej 21 osób zginęło w wypadku autobusu w Wenecji - podały agencje Ansa i Reuters, powołując się na miejscowe służby. Kilkanaście osób zostało rannych. - To apokaliptyczna scena - powiedział na miejscu wypadku burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro.

Autobus z wieloma osobami na pokładzie spadł we wtorkowy wieczór z wysokości dziesięciu metrów z wiaduktu na Via dell'Elettricita w Mestre, dzielnicy Wenecji, i wylądował na torach kolejowych biegnących wzdłuż drogi - pisze Ansa. Autobus po uderzeniu w ziemię zapalił się. Rannych zostało 18 osób - podały ekipy ratownicze.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Autobus spadł z wiaduktu. Co najmniej 21 ofiar

2. Izba Reprezentantów odwołała spikera Kevina McCarthy'ego

Izba Reprezentantów zagłosowała we wtorek za pozbawieniem funkcji spikera Izby Kevina McCarthy'ego, doprowadzając do wakatu na tym stanowisku. Jest to pierwszy taki przypadek w historii USA.

Za usunięciem McCarthy'ego na wniosek garstki republikanów ze skrajnej prawicy zagłosowało 216 kongresmenów przy 210 głosach przeciwko. Za opowiedzieli się wszyscy obecni politycy demokratów oraz ośmiu republikańskich "rebeliantów".

3. Sondaż partyjny po Marszu Miliona Serc

Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby dzisiaj 32 procent Polaków, a na Koalicję Obywatelską 28,2 procent - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", którego wyniki opublikowano we wtorek.

Jak podkreślono, po niedzielnym Marszu Miliona Serc w Warszawie KO zanotowała jednopunktowy wzrost poparcia. Według sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", który został przeprowadzony 2 października, do Sejmu weszłoby łącznie pięć ugrupowań.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wybory 2023. Najnowszy sondaż partyjny

4. Kontrole na granicy ze Słowacją

O północy w środę została tymczasowo wprowadzona kontrola na granicy ze Słowacją. Na razie ogłoszona zgodnie z procedurą w strefie Schengen na 10 dni, ale najprawdopodobniej będzie przedłużana. Granicę można przekraczać przez 8 przejść drogowych, 3 kolejowe oraz 11 pieszych, nie wolno w innych miejscach - np. na górskich szlakach w Tatrach. We wtorek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie MSWiA w tej sprawie. Celem wprowadzenia kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji z tzw. szlaku bałkańskiego. Przy wjeździe do Polski kontrolowany będzie dowód lub paszport.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest rozporządzenie o tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją

5. Giertych wygrywa w sądzie z Ziobrą

Zbigniew Ziobro przegrał ze mną w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Sąd zasądził 20 tysięcy złotych zadośćuczynienia za nielegalne zatrzymanie - poinformował w mediach społecznościowych Roman Giertych. Dodał, że będzie chciał ściągnąć te pieniądze "z majątku prywatnego tych prokuratorów, którzy podejmowali decyzję", w tym z majątku ministra sprawiedliwości.

Do wpisu dołączył link do nagrania zamieszczonego na YouTubie, zatytułowanego "Znów wygrałem z Ziobro". - Dzisiaj, przed chwilą właściwie, Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok nakazujący prokuraturze zapłacić 20 tysięcy złotych za niesłuszne i nielegalne zatrzymanie mnie trzy lata temu. Dokładnie trzy lata temu, 15 października, zostałem zatrzymany na schodach Sądu Okręgowego w Warszawie. Sądy już wcześniej uznały to zatrzymanie za nielegalne i niezasadne, i dzisiaj zapadł wyrok zasądzający 20 tysięcy - mówi na nagraniu Giertych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Giertych: Zbigniew Ziobro przegrał ze mną w sądzie. Wygrałem 15 do zera

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP, ANSA, Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA - ANSA/Andrea Merola