Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 11 września

Źródło:
tvn24.pl

Rośnie bilans ofiar trzęsienia ziemi w Maroku. Polscy piłkarze polegli w starciu z Albańczykami, Euro się oddala. Novak Djoković pokonał Rosjanina Daniiła Miedwiediewa w finale US Open. Zakończył się szczyt G20 w Delhi. W TVN24 odbyła się kolejna debata wyborcza. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Rośnie bilans ofiar trzęsienia ziemi w Maroku

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi w Maroku. Jak poinformowały lokalne media, zginęły co najmniej 2122 osoby, a 2421 ludzi odniosło rany. W pobliżu epicentrum trwają gorączkowe poszukiwania zaginionych. Brakuje żywności, wody i schronień.

W nocy z piątku na sobotę w Maroku doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,8. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 72 kilometry na południowy zachód od Marrakeszu, ale ich skutki odczuwalne były na ogromnym obszarze. Jak informowała Amerykańska Narodowa Służba Geologiczna (USGS), było to najsilniejsze trzęsienie, jakie zanotowano w tym kraju.

2. Porażka Polaków w meczu z Albanią.

Piłkarska reprezentacja Polski przegrała w Tiranie z Albanią 0:2 (0:1) i w znaczny sposób skomplikowała sobie szanse awansu na Mistrzostwa Europy. Mecz kompletnie nie ułożył się Biało-Czerwonym, a ozdobą spotkania stały się gole strzelane przez rywali.

Po pięciu meczach mamy na koncie 6 punktów, a najgroźniejsi rywale nam uciekli. Albania zgromadziła już 10 pkt, a Czechy i Mołdawia po 8 "oczek". Na ME awansują dwa zespoły.

Polacy przegrali w Tiranie
Polacy przegrali w TiraniePolacy przegrali w TiranieNewspix

3. Novak Djoković mistrzem US Open 2023

To był wielki pokaz siły w wykonaniu Novaka Djokovicia. Serb pokonał Rosjanina Daniiła Miedwiediewa 6:3, 7:6 (7-5), 6:3 i tym samym po raz czwarty w karierze wygrał US Open. To również jego 24. triumf w Wielkim Szlemie. Finałowy mecz trwał trzy godziny i 17 minut. Djoković na ponowny triumf w Nowym Jorku czekał pięć lat. To również jego 96. wygrany turniej w karierze.

Novak Djoković mistrzem US OpenGetty Images

4. Koniec szczytu G20 w Delhi

Premier Indii Narendra Modi zakończył w niedzielę dwudniowy szczyt przywódców G20 w Delhi i symbolicznie przekazał przewodnictwo w grupie Brazylii, gdzie w przyszłym roku odbędzie się następne spotkanie. Na zakończenie szczytu Modi przekazał ceremonialny młotek przewodniczącego prezydentowi Brazylii Luizowi Inacio Luli da Silvie. Formalnie prezydencja Brazylii w grupie G20 rozpocznie się 1 grudnia.

W sobotę przywódcy G20 wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili sprzeciw wobec "użycia siły i gróźb użycia siły w celu zajęcia terytorium" i podkreślili, że "użycie lub groźba użycia broni jądrowej są niedopuszczalne", ale nie potępili wprost rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

5. Debata wyborcza w TVN24

W TVN24 odbyła się w niedzielę debata przedstawicieli komitetów wyborczych Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy, Trzeciej Drogi oraz Konfederacji. Politycy w programie "Czas Decyzji: DEBATA" dyskutowali o najważniejszych tematach kampanii. Pytani byli między innymi o sposoby na walkę z wysoką inflacją, aferę związaną z wydawaniem wiz oraz bezpieczeństwo energetyczne.

Udział w niedzielnej debacie wzięli: Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej, Władysław Teofil Bartoszewski z Trzeciej Drogi, Krystian Kamiński z Konfederacji Wolność i Niepodległość oraz Andrzej Szejna z Nowej Lewicy. Zaproszenia nie przyjęli przedstawiciele komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Program prowadziła Anita Werner.

Debata przedstawicieli komitetów wyborczych w TVN24TVN24

Autorka/Autor:momo//mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Newspix