"Czas Decyzji: DEBATA". Pytania o inflację, aferę wizową i bezpieczeństwo energetyczne

Źródło:
TVN24
"Wobec urzędników MSZ, którzy są odpowiedzialni za największy skandal, będzie postawiony akt oskarżenia"
"Wobec urzędników MSZ, którzy są odpowiedzialni za największy skandal, będzie postawiony akt oskarżenia" TVN24
wideo 2/35
"Wobec urzędników MSZ, którzy są odpowiedzialni za największy skandal, będzie postawiony akt oskarżenia" TVN24

Przedstawiciele komitetów wyborczych Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy, Trzeciej Drogi oraz Konfederacji dyskutowali w programie "Czas Decyzji: DEBATA" w TVN24 o najważniejszych tematach kampanii. Pytani byli między innymi o sposoby na walkę z wysoką inflacją, aferę związaną z wydawaniem wiz oraz bezpieczeństwo energetyczne. Udziału w programie odmówili przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Udział w niedzielnej debacie wzięli: Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej, Władysław Teofil Bartoszewski z Trzeciej Drogi, Krystian Kamiński z Konfederacji Wolność i Niepodległość oraz Andrzej Szejna z Nowej Lewicy. Zaproszenia nie przyjęli przedstawiciele komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Program prowadziła Anita Werner.

ZOBACZ POPRZEDNIĄ DYSKUSJĘ: "Czas Decyzji: DEBATA". Wśród tematów emerytury, prawa kobiet i osób LGBT, zabezpieczenie spółek Skarbu Państwa

Afera wizowa, bezpieczeństwo energetyczne

Pierwsza cześć debaty dotyczyła najważniejszych tematów kampanii. Uczestnicy usłyszeli po jednym indywidualnym pytaniu od prowadzącej oraz jedno wspólne dla wszystkich kandydatów.

Paweł Kowal z KO został zapytany o sprawę związaną z opisywaną przez media aferą wizową. Premier Mateusz Morawiecki 31 sierpnia odwołał Piotra Wawrzyka z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Afera wokół wiz. "Czym polski MSZ różni się od Łukaszenki?"

- Wobec urzędników Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którzy są odpowiedzialni za największy skandal, będzie postawiony akt oskarżenia. Zrobimy wszystko, żeby doprowadzić do tego, żeby winni zostali osądzeni, to jest jeden z naszych podstawowych celów na pierwszych sto dni (rządów) - odpowiedział.

- Sprawa jest kluczowa, dlatego że Prawo i Sprawiedliwość przez kilka lat wpuszczało największą w Unii Europejskiej liczbę migrantów zarobkowych bez żadnej polityki migracyjnej, informując jednocześnie, dążąc jednocześnie do tego, żeby w referendum podniecać nastroje antymigranckie w opinii publicznej - dodał.

"Wobec urzędników MSZ, którzy są odpowiedzialni za największy skandal, będzie postawiony akt oskarżenia"
"Wobec urzędników MSZ, którzy są odpowiedzialni za największy skandal, będzie postawiony akt oskarżenia" TVN24

Poseł Szejna został zapytany o bezpieczeństwo energetyczne Polski w kontekście fuzji Orlenu z Lotosem. Mówił, że "bezpieczeństwo energetyczne Polski to nie tylko surowce, ale to jest odnawialna energia, inwestycje w energię odnawialną". Mówił, że kwestie energetyczne to "jeden z filarów polityki Nowej Lewicy".

Jak zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne Polski? Andrzej Szejna odpowiada
Jak zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne Polski? Andrzej Szejna odpowiada TVN24

Krystian Kamiński został zapytany o wypowiedź Janusza Korwin-Mikkego, sugerującą, że "naszym wrogiem jest Ukraina, a nie Rosja". - Polska zdecydowanie nie powinna być w sojuszu z Rosją. Rosja jest agresywnym państwem, które napadło na inne, dokonało tam barbarzyńskich czynów i nie powinno w żadnym momencie do takich rzeczy dochodzić - podkeślał poseł. - Mówimy jasno, klarownie: nie, nie powinno być żadnego w sojuszu z Rosją. Rosja dokonała zbrodni i powinna zostać za to rozliczona. Jednak powinniśmy też pamiętać o tym, że mamy pewien interes narodowy i to, co obecnie się dzieje, to całe otwarcie się, sprzedanie, czy nie patrzenie na nasze interesy wobec Ukrainy, również nie może mieć miejsca - dodał.   

Krystian Kamiński w odpowiedzi na pytanie o słowa Korwina-Mikke: Polska zdecydowanie nie powinna być w sojuszu z Rosją
Krystian Kamiński w odpowiedzi na pytanie o słowa Korwina-Mikke: Polska zdecydowanie nie powinna być w sojuszu z RosjąTVN24

Z możliwości riposty w tej części debaty skorzystał między innymi poseł Szejna, który zwrócił się z pytaniem do Krystiana Kamińskiego o to, czy po wyborach planują koalicję z obecnie rządzącymi. - Nie będziemy nigdy w koalicji z PiS-em, zapowiadam to jasno i klarownie - odparł przedstawiciel Konfederacji.

Władysław Teofil Bartoszewski został zapytany o to, jak Trzecia Droga zamierza poprawić warunki pracy pracowników sfery budżetowej. - Planujemy zwiększyć wydatki na strefę budżetową, tak w służbie zdrowia, jak i dla nauczycieli w sektorze edukacji, dlatego, że to są podstawowe rzeczy- powiedział. Dodał, że nie może być takiej sytuacji, w której obywatele nie mogą dostać się do lekarza specjalisty.

"W jaki sposób poprawicie warunki pracy pracowników sfery budżetowej?" Władysław Teofil Bartoszewski odpowiada
"W jaki sposób poprawicie warunki pracy pracowników sfery budżetowej?" Władysław Teofil Bartoszewski odpowiadaTVN24

Pytanie o to, jak walczyć z inflacją

Wszyscy kandydaci zostali także zapytani, jakie powinny być trzy pierwsze najważniejsze działania, które wyprowadzałyby Polskę z problemu wysokiej inflacji.

Jakie powinny być pierwsze trzy działania, które wyprowadzą Polskę z wysokiej inflacji? Paweł Kowal odpowiada
Jakie powinny być pierwsze trzy działania, które wyprowadzą Polskę z wysokiej inflacji? Paweł Kowal odpowiadaTVN24

- Dzisiaj problemem Polski jest prezes NBP, który jest na pasku partii politycznej. Służy partii w sposób bezwzględny, wspierając po prostu jej kampanię wyborczą - mówił Paweł Kowal. Andrzej Szejna stwierdził, że "inflacja to jest taki rak, który toczy kieszenie, toczy portfele Polek i Polaków".

Jakie powinny być pierwsze trzy działania, które wyprowadzą Polskę z wysokiej inflacji? Andrzej Szejna odpowiada
Jakie powinny być pierwsze trzy działania, które wyprowadzą Polskę z wysokiej inflacji? Andrzej Szejna odpowiadaTVN24

Krystian Kamiński mówił, że receptą na wysoką inflację powinny być "niskie i proste podatki zamiast rozdawnictwa". - To praca ma się w Polsce opłacać. Bogactwo bierze się właśnie z pracy i oszczędności. To może wyświechtane hasła, ale niewzruszone prawdy - powiedział.

Jakie powinny być pierwsze trzy działania, które wyprowadzą Polskę z wysokiej inflacji? Krystian Kamiński odpowiada
Jakie powinny być pierwsze trzy działania, które wyprowadzą Polskę z wysokiej inflacji? Krystian Kamiński odpowiadaTVN24

Bartoszewski mówił, że "inflacja to jest obrzydliwy, ukryty podatek, który zubaża zwłaszcza tych,  którzy zarabiają mniej". - I to musi zostać powstrzymane. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest doprowadzić do zmian w wymiarze sprawiedliwości, które pozwolą nam dostać środki na KPO - stwierdził.

Jakie powinny być pierwsze trzy działania, które wyprowadzą Polskę z wysokiej inflacji? Bartoszewski odpowiada
Jakie powinny być pierwsze trzy działania, które wyprowadzą Polskę z wysokiej inflacji? Bartoszewski odpowiadaTVN24

Jak poprawić relacje z UE?

W drugiej części programu "Czas Decyzji: DEBATA" politycy rozmawiali o tym, jak poprawić relacje Polski z UE i uniknąć polexitu. Szejna stwierdził, że "już teraz mamy do czynienia z polexitem". - Może nie jest to polexit prawny, ale instytucjonalnie widoczny - stwierdził. - Prawo i Sprawiedliwość od 2015 roku przez łamanie praworządności, praw kobiet, praw LGBT, wymiaru sprawiedliwości, konstytucji, traktatów, wyprowadziło nas tak naprawdę z Unii Europejskiej - powiedział.

Jak naprawić polską praworządność i uniknąć Polexitu? Andrzej Szejna odpowiada
Jak naprawić polską praworządność i uniknąć Polexitu? Andrzej Szejna odpowiada TVN24

- Co zrobić? Oczywiście przywrócić w Polsce praworządność, przywrócić prawa kobiet, przywrócić działanie konstytucji i niezależność, niezawisłość sądów. Mogę zagwarantować, że nowy rząd, w którym będzie uczestniczyła Lewica, mam nadzieję, z innymi partiami opozycyjnymi, to uczyni - mówił.

Kowal zapowiedział, że po ewentualnym przejęciu władzy jego formacja "wróci do zachowywania się w Polsce, jak wszyscy, którzy szanują nasz kraj". - Czyli będziemy szanować zasady państwa prawa. To jest pierwszy warunek. W wyniku spełnienia tego warunku dostaniemy środki na dodatkowe wzmocnienie - powiedział. - To jesteśmy w stanie zmienić dosłownie w ciągu kilku tygodni, ponieważ przywrócimy w Polsce realne reguły demokracji i zamkniemy drogę do autorytaryzmu - zapewniał polityk.

Jak naprawić polską praworządność i uniknąć Polexitu? Paweł Kowal odpowiada
Jak naprawić polską praworządność i uniknąć Polexitu? Paweł Kowal odpowiada TVN24

Kamiński podkreślał, że "Polska jest suwerennym państwem i sama powinna decydować o tym, jakie prawo uchwalamy w naszym państwie". - Nie powinno być tak, że zewnętrzny podmiot, w tym wypadku Unia Europejska, wykłada nam jakieś kamienie milowe i my musimy je spełniać. My musimy być asertywni w stosunku do Unii Europejskiej. Jak nie będziemy, to nikt nas nie będzie szanował. A Platforma Obywatelska to by najchętniej na to wszystko zgodziła - mówił.

Jak naprawić polską praworządność i uniknąć Polexitu? Krystian Kamiński odpowiada
Jak naprawić polską praworządność i uniknąć Polexitu? Krystian Kamiński odpowiada TVN24

Bartoszewski wskazywał natomiast, że "w każdym demokratycznym państwie istnieje trójpodział władzy". - Władza wykonawcza i władza ustawodawcza nie mogą się wtrącać w działanie sądów - podkreślał. Jego zdaniem "PiS zrujnował wymiar sprawiedliwości w Polsce przez ostatnie osiem lat w taki sposób, że wytworzył dwa paralelne systemy wymiaru sprawiedliwości". - Czyli mamy sędziów, którzy są uznawani jako sędziowie, i sędziów, tak zwanych nowych sędziów, neo-sędziów, którzy nie są uznawani za poprawnie wskazanych - stwierdził poseł.

Jak naprawić polską praworządność i uniknąć Polexitu? Władysław T. Bartoszewski odpowiada
Jak naprawić polską praworządność i uniknąć Polexitu? Władysław T. Bartoszewski odpowiadaTVN24

Co zrobić, by do Polski przypłynęły pieniądze z KPO?

Politycy byli też pytani, co zrobić, by Polska nie zmarnowała szansy na pieniądze z KPO.

- My wiemy, co zrobić. Wie o tym Lewica, która wprowadziła Polskę do Unii Europejskiej. (...) Po prostu trzeba przywrócić w Polsce ład, praworządność i nawiązać naprawdę równorzędne stosunki z innymi krajami - mówił Szejna. - To się da zrobić, to robiliśmy przez wiele lat. Te pieniądze - gwarantuję - kiedy Lewica będzie w rządzie do Polski przypłyną - dodał.

Co zrobić żeby pieniądze z KPO nie przepadły? Andrzej Szejna odpowiada
Co zrobić żeby pieniądze z KPO nie przepadły? Andrzej Szejna odpowiada TVN24

Kowal powiedział, że żeby dostać pieniądze z KPO trzeba "po pierwsze wygrać wybory, bo ten rząd tego nie załatwi". - Zaraz po wyborach składamy wniosek, umawiamy się z instytucjami europejskimi na to, w jakim trybie możemy wrócić do normalnego obiegu, siedzieć przy głównym stole i korzystać z tego, z czego korzysta dzisiaj Francja, z czego korzystają Włochy, z czego korzystają wielkie państwa europejskie - dodał.

Co zrobić żeby pieniądze z KPO nie przepadły? Paweł Kowal odpowiada
Co zrobić żeby pieniądze z KPO nie przepadły? Paweł Kowal odpowiada TVN24

Kamiński podkreślał, że "bogactwo bierze się z pracy i oszczędności". - Pozostali politycy będą wmawiać, że jak wpłyną te pieniądze z KPO, to zaraz wszyscy będziemy bogaci i Polska zacznie być krainą mlekiem i miodem płynącą. Nie, to są znaczone pieniądze, jest to dług, który będziemy spłacać w podatkach, które Unia Europejska ustali i będzie od nas ściągać - przekonywał przedstawiciel Konfederacji.

Co zrobić żeby pieniądze z KPO nie przepadły? Krystian Kamiński odpowiada
Co zrobić żeby pieniądze z KPO nie przepadły? Krystian Kamiński odpowiadaTVN24

- Po pierwsze, drodzy widzowie, nie głosować na PiS w najbliższych wyborach parlamentarnych, bo jeśli PiS wygra, to tych środków nie otrzymamy. 859 dni czekamy na te środki, które nam się należą - przypominał Bartoszewski.

- Co zrobić? Wypełnić kamienie milowe. Pierwsza rzecz, zlikwidować neoKRS, powołać nowy organ. Zrobić indywidualną weryfikację wszystkich neosędziów - dodał.

Co zrobić żeby pieniądze z KPO nie przepadły? Władysław T. Bartoszewski odpowiada
Co zrobić żeby pieniądze z KPO nie przepadły? Władysław T. Bartoszewski odpowiadaTVN24

Politycy pytali siebie nawzajem

W kolejnej części uczestnicy debaty zadawali pytania sobie nawzajem. Bartoszewski zapytał Szejnę o to, jak Lewica będzie rozmawiać "ze swoim przyjacielem" kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i przekonywać go, by porzucił swoją "szkodliwą politykę Wandel durch Handel".

Pytanie Władysława T. Bartoszewskiego do Andrzeja Szejny
Pytanie Władysława T. Bartoszewskiego do Andrzeja SzejnyTVN24

Kowal zapytał Bartoszewskiego, czy uważa, że w Polsce jest dzisiaj demokracja, czy autorytaryzm. Jednocześnie dopytał o to, jak będzie wyglądała zmiana w Polsce, jeśli po 15 października będzie rządzić dzisiejsza opozycja.

Pytanie Pawła Kowala do Władysława T. Bartoszewskiego
Pytanie Pawła Kowala do Władysława T. BartoszewskiegoTVN24

Kamiński zapytał Kowala, z czego KO planuje sfinansować swoje obietnice wyborcze.

Pytanie Krystiana Kamińskiego do Pawła Kowala
Pytanie Krystiana Kamińskiego do Pawła KowalaTVN24

Szejna zapytał Kowala, jak powinna wyglądać polityka zagraniczna Polski, w szczególności jeśli chodzi o relacje z Białorusią.

Pytanie Andrzeja Szejny do Pawła Kowala
Pytanie Andrzeja Szejny do Pawła KowalaTVN24

"Damy to, czego PiS nawet za największe zagrabione pieniądze nie da Polakom"

W ostatniej części programu każdy z uczestników debaty miał czas na swobodną wypowiedź.

- Damy to, czego PiS nawet za największe zagrabione pieniądze nie da Polakom. Po pierwsze będzie to bezpieczeństwo: bezpieczeństwo w relacji z sądem, w relacjach międzynarodowych, poczucie, że nie wleci na polskie terytorium jakaś zagubiona ruska rakieta, której będziemy potem miesiącami szukać. Ale będzie to też bezpieczeństwo, które nazywam onkologicznym, szerzej: bezpieczeństwo zdrowotne - mówił Paweł Kowal. 

Paweł Kowal: Damy wam spokój w domach. Polityka nie będzie Was różniła
Paweł Kowal: Damy wam spokój w domach. Polityka nie będzie Was różniłaTVN24

Andrzej Szejna mówił, że "polska polityka zagraniczna przez lata po 1989 roku była elementem kompromisu, elementem również podziwu, jak Polska rosła w siłę". - Wejście Polski do Unii Europejskiej, które było wysiłkiem wielu różnych sił politycznych i również elementem konsensusu politycznego, to wszystko zostało przez Prawo i Sprawiedliwość zniszczone - stwierdził. Dodał, że polityka zagraniczna to "dbanie o interesy, o bezpieczeństwo, ale również bezpieczeństwo gospodarcze".

- Potrzebujemy w Polsce zmiany pokoleniowej. Potrzebujemy polityków, którzy na arenie międzynarodowej będą widzieć, że świat się zmienia - mówił Krystian Kamiński. Dodał, że "nie możemy być zderzakiem innych państw, tylko musimy prowadzić suwerenną politykę, gdzie dbamy o polski interes narodowy".

Władysław Teofil Bartoszewski mówił, że "polityka zagraniczna nie jest kwestią partyjną, tylko jest kwestią państwową". - Przez 20 lat mieliśmy konsensus między bardzo różnymi partiami politycznymi, żeby dostać się do NATO, żeby dostać się do Unii Europejskiej. To się potem zmieniło.  Musimy ponownie osiągnąć konsensus w sprawach najważniejszych interesów strategicznych Polski i tę strategię realizować - powiedział. 

Autorka/Autor:mjz//mm

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

We wtorek na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim doszło do wypadku z udziałem dwóch żołnierzy. - Najechał na nich pojazd gąsienicowy. Niestety, w wyniku wypadku jeden z poszkodowanych zmarł. Drugi był reanimowany i śmigłowcem został przetransportowany do szpitala - przekazuje major Tomasz Zygmunt z Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie. 

Wypadek na poligonie w Drawsku. Jeden żołnierz nie żyje

Wypadek na poligonie w Drawsku. Jeden żołnierz nie żyje

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w wyborach na prezydenta RP mógłby liczyć na 30,8 procent głosów, były premier Mateusz Morawiecki na 25,9 procent, a na marszałka Sejmu Szymona Hołownię zagłosowałoby 23,1 procent ankietowanych - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego przez United Surveys.

Zmiana na stanowisku lidera w wyścigu o fotel prezydencki. Sondaż

Zmiana na stanowisku lidera w wyścigu o fotel prezydencki. Sondaż

Źródło:
PAP

Rząd w najbliższych dniach ma rozstrzygnąć, jakie zmiany wprowadzić w składce zdrowotnej, by utrzymać poziom wydatków i ulżyć przedsiębiorcom. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to wprowadzenie składki ryczałtowej, ale z kilkoma progami - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Szykują się zmiany w składce zdrowotnej. "Najbardziej prawdopodobny wariant"

Szykują się zmiany w składce zdrowotnej. "Najbardziej prawdopodobny wariant"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Siedem miesięcy zajęło prokuraturze wszczęcie śledztwa w sprawie willi plus - mówił w TVN24 Piotr Szostak, jeden z współautorów cyklu o ministerialnych dotacjach. - Najwidoczniej prokuratura za czasów Zbigniewa Ziobry nie mogła tej sprawy wyjaśnić i dopiero teraz stało się to możliwe - powiedział.

Sprawa, której "najwyraźniej za czasów Ziobry prokuratura nie mogła wyjaśnić"

Sprawa, której "najwyraźniej za czasów Ziobry prokuratura nie mogła wyjaśnić"

Źródło:
TVN24

Pracownicy jednej z sortowni odpadów w Lublinie znaleźli płód dziecka. Prokuratura zleciła przeprowadzenie sekcji. 

W sortowni odpadów znaleźli płód dziecka. Policja szuka matki

W sortowni odpadów znaleźli płód dziecka. Policja szuka matki

Źródło:
tvn24.pl

Maszyniści pociągu, który rozbił się w południowych Indiach, "byli rozproszeni, bo oglądali mecz krykieta na telefonie" - poinformował indyjski minister do spraw kolei, cytowany przez BBC. W katastrofie, do której doszło w październiku ub. roku zginęło 14 osób.

Maszyniści "byli rozproszeni, bo oglądali mecz na telefonie". W katastrofie zginęło 14 osób

Maszyniści "byli rozproszeni, bo oglądali mecz na telefonie". W katastrofie zginęło 14 osób

Źródło:
BBC

Ewa Z. została zatrzymana przez policję i usłyszała prokuratorskie zarzuty. Dyrektorka poznańskiego zoo jest podejrzana o działania na szkodę miasta poprzez wykorzystanie swojej funkcji i nadużycie uprawień, a także pokrzywdzenia wierzycieli oraz nakłonienia świadka do złożenia fałszywych zeznań. Z. została zawieszona w pełnieniu funkcji dyrektorki i ma zakaz wstępu na teren ogrodu zoologicznego. Grozi jej do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie i prokuratorskie zarzuty dla dyrektorki zoo w Poznaniu

Zatrzymanie i prokuratorskie zarzuty dla dyrektorki zoo w Poznaniu

Źródło:
tvn24.pl

Centrum prasowe stołecznego pogotowia ratunkowego opublikowało film promocyjny z udziałem specjalistycznej karetki ze Śródmieścia. Z naszych ustaleń wynika, że w czasie realizacji nagrania dyspozytorzy medyczni nie mogli skontaktować się z załogą karetki, choć pacjenci czekali na pomoc. Rzecznik pogotowia najpierw zaprzeczał, że takie nagranie powstało, a teraz przekonuje, że wykonano je, zanim karetka trafiła do systemu ratownictwa. Tylko, że wtedy musiałyby zostać wykonane zimą, a na nagraniu pogoda jest letnia.

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Decyzja Kaczyńskiego o dalszym kierowaniu PiS jest dobra dla obecnie rządzącej koalicji, bo nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi - mówił w TVN24 Grzegorz Schetyna z KO. Ocenił, że "PiS nie jest w stanie postawić dobrej diagnozy" po porażce w wyborach parlamentarnych. Schetyna mówił też między innymi o aborcji i planowanych zmianach w Trybunale Konstytucyjnym.

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Źródło:
TVN24
"Ziemia przemówiła". Wyrzuciła z siebie dowody hitlerowskich zbrodni. Odnajdujemy je w leśnej ściółce

"Ziemia przemówiła". Wyrzuciła z siebie dowody hitlerowskich zbrodni. Odnajdujemy je w leśnej ściółce

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po analizie pierwszych dokumentów widać rozrzutność w wydatkowaniu środków publicznych. Zarząd Centralnego Portu Komunikacyjnego otrzymał 11 milionów złotych od początku działalności - informuje CPK. Jak dodano, trwa audyt wewnętrzny prowadzony siłami spółki oraz biura pełnomocnika do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Miliony na pensje zarządu w państwowej spółce. "Widać rozrzutność"

Miliony na pensje zarządu w państwowej spółce. "Widać rozrzutność"

Źródło:
PAP

Konsul w Mumbaju poinformował mnie o naciskach w sprawie wydawania wiz, że coś takiego miało miejsce - powiedział przed komisją śledczą do spraw afery wizowej Adam Burakowski, ambasador Polski w Indiach w latach 2017-2023. Dodał, że w tej sprawie "wykonał pewien ruch", ale "nie może o tym opowiedzieć na posiedzeniu jawnym".

Były ambasador w Indiach: wykonałem pewien ruch, ale nie mogę o tym opowiedzieć na posiedzeniu jawnym

Były ambasador w Indiach: wykonałem pewien ruch, ale nie mogę o tym opowiedzieć na posiedzeniu jawnym

Źródło:
TVN24

Tragiczny wypadek na autostradzie A4 w Rudzie Śląskiej. Według wstępnych ustaleń doszło do niego, gdy kierujący autem osobowym obywatel Hiszpanii wjechał na autostradę pod prąd, doprowadzając do czołowego zderzenia z ciężarówką.

Wjechał pod prąd na A4, nie żyje

Wjechał pod prąd na A4, nie żyje

Źródło:
PAP/śląska policja

51-latka, która prowadzi własną firmę dostała od klienta pięć banknotów po 200 złotych. Jeden z nich wydał się jej podejrzany, więc pojechała do komendy we Włodawie (woj. lubelskie) sprawdzić, czy nie jest fałszywy. Był prawdziwy, za to pani była "pod wpływem".

W komendzie chciała sprawdzić autentyczność banknotów i teraz ma problemy

W komendzie chciała sprawdzić autentyczność banknotów i teraz ma problemy

Źródło:
tvn24.pl

Śmierć 25-letniej Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Kim jest 23-letni Dorian S., który napadł i bestialsko zgwałcił mijaną na ulicy dziewczynę? Reportaż Agnieszki Madejskiej w "Uwaga!" TVN.

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

Źródło:
Uwaga! TVN

Zastosowanie w polskiej gospodarce rozwiązań sztucznej inteligencji może przynieść korzyści odpowiadające pracy 4,9 miliona osób, generując dodatkową wartość produkcyjną na poziomie dziewięćdziesiąt miliardów dolarów rocznie - wskazano w raporcie przygotowanym przez EY i Liberty Global.

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Źródło:
PAP

Rosyjski okręt patrolowy Siergiej Kotow został w nocy z poniedziałku na wtorek zatopiony przez ukraińskie siły u wybrzeży Krymu - poinformował ukraiński wywiad. Okręt miał zostać zaatakowany przy użyciu dronów.

Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu

Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zarządcy plaż alarmują, że nie są w stanie znaleźć chętnych do pracy. Jak podał dziennik "La Repubblica", przed zbliżającym się sezonem letnim na włoskich plażach brakuje czterech tysięcy ratowników. Młodzieży nie interesuje już ta praca - przyznają przedstawiciele nadmorskiej branży turystycznej.

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Źródło:
PAP

Zakończono spotkania konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt nowych przepisów w tej sprawie - podaje "Rzeczpospolita". Poprzedni rząd zakładał, że obowiązek e-faktur zacznie obowiązywać od połowy 2024 roku, jednak wszystko wskazuje, że opóźnienie będzie co najmniej półroczne.

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP

Trudno było nam znaleźć siedziby stowarzyszeń, które dostawały milionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości - mówiła w TVN24 Agata Listoś-Kostrzewa, współautorka reportażu "Fundusz partyjny". Artur Warcholiński podawał z kolei przykład stowarzyszenia z Kutna, naprzeciwko którego "przypadkiem, a może nie przypadkiem, jest biuro poselskie posła Suwerennej Polski". Reportaż "Fundusz partyjny" we wtorek w "Czarno na białym" w TVN24 o 20.30.

Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. "Naprzeciwko przypadkiem, a może nie przypadkiem, jest biuro poselskie posła Suwerennej Polski"

Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. "Naprzeciwko przypadkiem, a może nie przypadkiem, jest biuro poselskie posła Suwerennej Polski"

Źródło:
TVN24

15 lat pozbawienia wolności - taki wyrok usłyszał 52-latek, który został nieprawomocnie skazany za zabójstwo, do którego doszło w 1992 roku na ulicy Żelaznej w Białymstoku. To tam znaleziono ciało mężczyzny z raną ciętą brzucha. Po latach podejrzanego udało się wytypować dzięki współpracy śledczych i policjantów z Archiwum X. Teraz sprawa trafiła do apelacji. Pierwsza rozprawa już w kwietniu.

Zabójstwo na ulicy, wyrok po ponad 30 latach, a to jeszcze nie koniec

Zabójstwo na ulicy, wyrok po ponad 30 latach, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
PAP

W miejscowości Kąśna Górna w województwie małopolskim samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia zginęło trzech mężczyzn.

Tragiczny wypadek w miejscowości Kąśna Górna. Nie żyją trzy osoby

Tragiczny wypadek w miejscowości Kąśna Górna. Nie żyją trzy osoby

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy przywracającą nadzór ministra nauki nad NCBR - poinformowała Kancelaria Prezydenta. To kolejna z ustaw skierowana do TK w trybie kontroli następczej.

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Źródło:
PAP

Brytyjskim naukowcom udało się rozwiązać zagadkę wieku jednej z największych wydm na świecie, marokańskiej Lala Lallii. Należy ona do wydm gwiaździstych - choć dziś występują one na wielu kontynentach, są prawie nieobecne w zapisie skalnym.

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w piasku

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w piasku

Źródło:
Reuters, Aberystwyth University

Do parlamentu Włoch wpłynęła interpelacja w sprawie mieszkańców najbardziej wykluczonej technologicznie miejscowości w kraju - Depressy. W położonej w Apulii gminie nie działa internet, a zasięg telefoniczny jest tak słaby, że chcąc zadzwonić czy wysłać wiadomość, mieszkańcy muszą udać się na plac przed kościołem. Tam zasięg jest nieco silniejszy.  

Żeby skorzystać z internetu lub zadzwonić, muszą iść na plac przed kościołem

Żeby skorzystać z internetu lub zadzwonić, muszą iść na plac przed kościołem

Źródło:
PAP,  Quotidiano di Puglia

26. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły za nami. W kategorii najlepszy film zwyciężyła 20. fabuła Agnieszki Holland "Zielona granica". To pierwsza nagroda w dorobku legendarnej filmowczyni. Holland uhonorowana została także Orłem za osiągniecia życia.

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" zbiera entuzjastyczne opinie zarówno krytyków, jak i widzów, tymczasem reżyser filmu Denis Villeneuve nie kryje, że stworzenie kolejnej części cyklu byłoby dla niego "spełnieniem marzenia". Na podstawie jakiej książki miałaby zostać nakręcona kolejna "Diuna"?

Powstanie trzecia część "Diuny"? Oto co wiadomo do tej pory

Powstanie trzecia część "Diuny"? Oto co wiadomo do tej pory

Źródło:
Time, Vanity Fair, tvn24.pl

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Kuciel-Frydryszak, Agnieszka Żądło, Jacek Gądek i Inicjatywa Wschód zostali nagrodzeni w X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej. Postacią dziesięciolecia został wybrany Andrzej Poczobut.

Ogłoszono laureatów X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej

Ogłoszono laureatów X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej

Źródło:
TVN24

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl