Watykan opublikował "podręcznik" o tym, jak walczyć z pedofilią w kościele

Źródło:
PAP, episkopat.pl
Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak o grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich
Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak o grzechy wykorzystania seksualnego małoletnichTVN24
wideo 2/35
Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak o grzechy wykorzystania seksualnego małoletnichTVN24

W czwartek opublikowano vademecum dotyczące procedur postępowania w przypadkach pedofilii w Kościele. "To swoisty podręcznik, który krok po kroku wyjaśnia, jak biskupi i przełożeni zakonni mają postępować, gdy otrzymają zgłoszenie" – podkreśla arycybiskup Giacomo Morandi, sekretarz Kongregacji Nauki Wiary.

Dokument Kongregacji Nauki Wiary ma służyć pomocą diecezjom, instytutom życia konsekrowanego, konferencjom episkopatów i organizacjom kościelnym, by "lepiej zrozumiały i realizowały wymogi sprawiedliwości" w przypadkach "ciężkich czynów, jakie dla całego Kościoła stanowią głęboką i bolesną ranę, którą należy uleczyć".

- To nie jest żaden nowy akt normatywny, nie wprowadzono nowych przepisów, to tekst instruktażowy - zaznaczył prefekt kongregacji kardynał Luis Ladaria Ferrer. Dodał, że to pierwsza wersja poradnika, który będzie uzupełniany. - To swoisty podręcznik, który krok po kroku wyjaśnia, jak biskupi i przełożeni zakonni mają postępować, gdy otrzymają zgłoszenie – stwierdził abp Giacomo Morandi.

Obowiązek współpracy z władzami świeckimi

W dokumencie podkreślono, że biskupi powinni zawiadamiać cywilny wymiar sprawiedliwości o czynach pedofilii, jeśli przewiduje to miejscowe prawo. "Także w przypadku braku wyraźnego obowiązku, niech władze kościelne złożą zawiadomienie kompetentnym władzom cywilnym, ilekroć uważają to za niezbędne dla ochrony osoby skrzywdzonej i innych nieletnich, zagrożonych dalszymi czynami przestępczymi" - głosi dokument kongregacji.

Zauważono, że w niektórych krajach istnieje obowiązek zgłaszania czynów pedofilii organom śledczym, a w innych - nie. W każdym przypadku Watykan nałożył na biskupów obowiązek współpracy z władzami świeckimi, jeśli poproszą o dokumenty sprawy. Ponadto nakazano branie pod uwagę także zawiadomień o czynach pedofilii, składanych anonimowo - nie można ich z góry odrzucać.

Kongregacja przypomniała o nienaruszalnej tajemnicy spowiedzi. Zaznaczyła zarazem, że spowiednik powinien przekonać osobę, która mówi o takich ciężkich czynach, by wykorzystała "inne drogi" przekazania informacji o tym, co się stało, by umożliwić zajęcie się tą sprawą.

Zwiastun filmu braci Sekielskich: "Zabawa w chowanego"
Zwiastun filmu braci Sekielskich: "Zabawa w chowanego"YouTube/SEKIELSKI

"Należy unikać" przenoszenia pedofilów z parafii do parafii

W dokumencie Kongregacji Nauki Wiary zwrócono uwagę na to, że za pedofilię nie uważa się tylko przemoc fizyczną, ale także złożoną nieletniemu propozycję seksualną na przykład za pośrednictwem komunikatora. Jak zaznaczono, typologia takich przestępstw jest bardzo szeroka i obejmuje także "ekshibicjonizm, masturbację, produkcję pornografii, nakłanianie do prostytucji, konwersacje i propozycje o charakterze seksualnym poprzez środki komunikowania".

W vademecum położony został nacisk na to, że sprawcy czynów pedofilii nie mogą być dalej "karani" przenoszeniem na przykład do innej parafii czy innej instytucji kościelnej. Tego typu praktyki stosowane były przez dziesięciolecia w Kościele w wielu krajach.

"Należy tego unikać" - to jedna ze wskazówek w Vademecum dotyczącym wybranych kwestii proceduralnych w zakresie postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych wobec małoletnich". O potrzebie jego opracowania mówiono podczas zwołanego w zeszłym roku przez papieża Franciszka nadzwyczajnego szczytu w Watykanie na temat walki z pedofilią.

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: PAP, episkopat.pl