Paszporty szczepionkowe mają ułatwić podróżowanie po Unii Europejskiej. Jak będą działać?

Autor:
ft/dap
Źródło:
PAP
Maciej Sokołowski o certyfikatach szczepionkowych
Maciej Sokołowski o certyfikatach szczepionkowychTVN24
wideo 2/23
TVN24Maciej Sokołowski o certyfikatach szczepionkowych

Według Komisji Europejskiej paszporty szczepionkowe mają ułatwić podróże wewnątrz Unii. Dokument ma zawierać informację o zaszczepieniu, negatywnym teście lub obecności przeciwciał. Obecnie w ramach unijnych instytucji trwają rozmowy o tym, jaką formę ma przyjąć nowa inicjatywa. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ma nadzieję, że porozumienie polityczne zostanie osiągnięte do końca maja.

Techniczną stroną paszportów szczepionkowych zajmuje się Komisja Europejska. Jak poinformował w tym tygodniu rzecznik KE ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker, pilotażowe testy już się rozpoczęły. Jeśli zakończą się powodzeniem, to od 1 czerwca poszczególne państwa członkowskie będą mogły podłączać się do zunifikowanego systemu unijnego. De Keersmaecker szacuje, że w większości przypadków powinno to trwać do połowy czerwca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

W przypadku niektórych państw, jak np. Niemiec, może to zająć więcej czasu. RFN nie zewidencjonowała cyfrowo ponad 7 mln osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę preparatu na COVID-19. W związku z tym osoby te będą musiały udać się jeszcze raz do punktów szczepień, żeby nadrobić niedopatrzenie.

Unijne instytucje szukają porozumienia

Nie jest to jednak kwestia przesądzająca o być albo nie być systemu. Znacznie większym wyzwaniem jest wypracowanie zgody politycznej między Radą UE, Parlamentem Europejskim i Komisją. Kością niezgody w negocjacjach jest kilka kwestii. Przede wszystkim PE domaga się, by posiadanie ważnego paszportu szczepień było wystarczającym warunkiem do swobodnego poruszania się i żeby kraje UE nie miały możliwości nakładania dodatkowych ograniczeń, takich jak kwarantanny, testy lub środki samoizolacji.

Kontrole graniczne leżą jednak w gestii poszczególnych krajów i nie wszystkie zgadzają się z postulatem europarlamentu. Dodatkowo część z nich nie chce, by negatywny wynik testu uprawniał do takich samych przywilejów jak pełne szczepienie. Oprócz tego PE nalega, aby testy były bezpłatne.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ma nadzieję, że porozumienie polityczne zostanie osiągnięte do końca maja. Według informacji portalu Politico, jeśli nie uda się wypracować konsensusu do następnego posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 24-25 maja, to paszporty i tak zostaną wprowadzone – jako zalecenie RE z pominięciem Parlamentu.

Jak będzie działał system

Jak podkreśla Komisja Europejska, za wydawanie zaświadczeń odpowiadają organy krajowe. Mogą to być np. szpitale, placówki wykonujące testy czy centra szczepień. Pracownicy tych ośrodków, na wniosek zainteresowanej osoby, wystawią w formie cyfrowej zaświadczenie zaszczepienia i wyślą je do konsorcjum firm, które zajmą się technicznymi aspektami dokumentu. Gdy go już przygotują, odeślą z powrotem do placówek, np. szpitali czy centrów szczepień.

Tak przygotowane zaświadczenie będzie możliwe do pobrania na urządzenie mobilne lub wydane w formie papierowej. Obie wersje będą zawierać kod QR z istotnymi informacjami, a także pieczęć cyfrową potwierdzającą, że zaświadczenie jest autentyczne.

Podczas kontroli na granicach, czy lotniskach weryfikowana ma być jedynie autentyczność i ważność zaświadczenia. Wszystkie dane dotyczące zdrowia pozostają w gestii państwa, które wydało zaświadczenie – podkreśla Komisja.

Autor:ft/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości