TVN24 | Świat

"Biały dym". Unijne porozumienie w sprawie paszportów covidowych czeka na formalne potwierdzenie

TVN24 | Świat

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP, Reuters, TVN24

"Negocjatorzy Parlamentu, Rady i Komisji osiągnęli nieformalne porozumienie w sprawie wniosku dotyczącego unijnego certyfikatu cyfrowego Covid" – przekazał w czwartek późnym popołudniem Parlament Europejski. Informacje o podjęciu wstępnej zgody na tak zwane paszporty covidowe popłynęły ze strony europarlamentu, Komisji Europejskiej oraz rzeczniczki portugalskiej prezydencji. Porozumienie polityczne będzie teraz musiało zostać formalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę – podkreśliła w komunikacie KE, zapowiadając, iż rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca.

Parlament Europejski i portugalska prezydencja w Radzie UE przypieczętowali porozumienie w sprawie tak zwanych paszportów covidowych w czwartek po południu, po czwartej rundzie negocjacji w tej sprawie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Komisja Europejska poinformowała na Twitterze o porozumieniu w sprawie "propozycji dotyczącej unijnego certyfikatu cyfrowego".

CZYTAJ TAKŻE: Wakacje w czasie pandemii. Wiceminister o terminie uruchomienia polskich certyfikatów covidowych >>>

Parlament Europejski również poinformował o zawarciu porozumienia. "Negocjatorzy Parlamentu, Rady i Komisji osiągnęli nieformalne porozumienie w sprawie wniosku dotyczącego unijnego certyfikatu cyfrowego Covid, który sprawi, że podróżowanie podczas pandemii będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Szczegóły umowy zostaną wkrótce podane" – podał.

Ana Ascencao e Silva, rzeczniczka portugalskiej prezydencji, już wcześniej doniosła na Twitterze, że jest wolna droga dla wprowadzenia certyfikatu. "W sam raz na moje letnie wakacje od 1 lipca" – dodała.

"CZARNO NA BIAŁYM" W TVN24 GO: "Paszport covidowy". Kto czeka na ten dokument, a kto się go obawia? >>>

Didier Reynders, unijny komisarz ds. sprawiedliwości, również obwieścił wstępną zgodę udzieloną przez unijne instytucje.

"Biały dym: zawarliśmy porozumienie w sprawie wniosku Komisji dotyczącego unijnego certyfikatu cyfrowego" – napisał. Dodał, że "z zadowoleniem przyjmuje dzisiejsze wstępne porozumienie osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę Europejską".

Komisja Europejska o kolejnych krokach

Komisja Europejska opublikowała później komunikat, w którym napisała, że "z zadowoleniem przyjmuje dzisiejsze tymczasowe porozumienie polityczne między Parlamentem Europejskim i Radą w sprawie rozporządzenia w sprawie unijnego cyfrowego certyfikatu COVID".

"Oznacza to, że zgodnie z planem certyfikat (wcześniej nazywany cyfrowym zielonym certyfikatem) będzie gotowy do końca czerwca" – dodano.

Przekazano, że "w następstwie porozumienia osiągniętego przez Parlament Europejski i Radę, unijny cyfrowy certyfikat COVID:

- Obejmuje szczepienia, testy i wyzdrowienia; - Będzie dostępny w formacie cyfrowym i papierowym, w zależności od wyboru odbiorców, i będzie zawierać podpisany cyfrowo kod QR; - Będzie bezpłatny, łatwy do zdobycia, a także dostępny dla osób zaszczepionych przed tym, jak weszło w życie unijne rozporządzenie w sprawie cyfrowego certyfikatu COVID; - Będzie mógł być również wykorzystywany przez państwa członkowskie do celów krajowych, jeżeli przewiduje to prawo krajowe; - Państwa członkowskie powinny powstrzymać się od nakładania dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu na posiadaczy unijnego cyfrowego certyfikatu COVID, chyba że są one konieczne i proporcjonalne do ochrony zdrowia publicznego; - Komisja będzie również pozyskiwać 100 milionów euro do wspierania państw członkowskich w zapewnianiu niedrogich testów".

KE poinformowała o następnych krokach, które mają zostać podjęte. "Porozumienie polityczne będzie teraz musiało zostać formalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca, z sześciotygodniowym okresem stopniowym wydawania certyfikatów dla tych państw członkowskich, które potrzebują dodatkowego czasu" – podano.

Tak zwane paszporty covidowe

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas konferencji prasowej 8 maja mówiła, że "paszporty covidowe są coraz bliżej realizacji". - Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już niebawem osoby zaszczepione będą mogły swobodnie przekraczać granice. Porozumienie polityczne dotyczące paszportów szczepień przeciw COVID-19 jest oczekiwane do końca maja – wskazywała. System natomiast powinien działać już w czerwcu.

17 marca Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący utworzenia zaświadczenia cyfrowego, które będzie ważne we wszystkich państwach członkowskich UE. Ma obowiązywać nie dłużej niż 12 miesięcy i mieć formę elektroniczną (przechowywaną na urządzeniach mobilnych) lub (na życzenie) papierową. Zaświadczenie będą mogły nieodpłatnie dostać osoby, które spełniają jeden z tych warunków: są zaszczepione przeciwko COVID-19, wyleczone z infekcji lub mają ujemny wynik testu na koronawirusa.

Osoby z takim zaświadczeniem mają być zwalniane z ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się po Unii Europejskiej, takich jak kwarantanna, samoizolacja, testy.

28 kwietnia Parlament Europejski poparł wydawanie paszportów covidowych.

Większość polskich "europarlamentarzystów głosowała "za". Europosłowie podkreślili, że aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje UE powinny zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy.

"Paszporty covidowe" jako kod QR – w aplikacji lub na papierze

Wiceminister zdrowia Anna Goławska wyjaśniała w czwartek, że tak zwane paszporty covidowe to będzie łatwy do odczytania kod QR. Powinien być dostępny w specjalnej aplikacji albo w formie papierowej. Nie będzie to jednak warunek przemieszczania się w Unii, ale ułatwienie w przemieszczaniu dla jej mieszkańców, w tym dla Polaków.

Wiceminister zapewniła, że w tym kodzie nie będzie "informacji medycznych o samym pacjencie, ale o tym, że dana osoba – jako zaszczepiona, ozdrowiała czy też mająca negatywny wynik testu – jest osobą bezpieczną". - Odczytać kod będzie można za pomocą specjalnej aplikacji i czytników kodów QR, które będą miały odpowiednie służby – mówiła.

Polska zgłosiła Komisji Europejskiej gotowość do przystąpienia do testowania systemu. Testy mają być wyznaczone dla naszego kraju albo od 21 albo 25 maja. Będzie w nich weryfikowane dostosowanie polskiego systemu elektronicznej certyfikacji do standardu wyznaczonego dla wszystkich państw UE.

Wiceminister zdrowia o tak zwanych paszportach covidowych
Wiceminister zdrowia o tak zwanych paszportach covidowychTVN24

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP, Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości