Parlament Europejski za uchyleniem immunitetów czworgu eurodeputowanych Zjednoczonej Prawicy

Źródło:
TVN24
Parlament Europejski za odebraniem immunitetów czworgu eurodeputowanych Zjednoczonej Prawicy
Parlament Europejski za odebraniem immunitetów czworgu eurodeputowanych Zjednoczonej PrawicyTVN24
wideo 2/6
Parlament Europejski za odebraniem immunitetów czworgu eurodeputowanych Zjednoczonej PrawicyTVN24

Deputowani Parlamentu Europejskiego na sesji plenarnej poparli wniosek o uchylenie immunitetu czworgu europosłom Zjednoczonej Prawicy - Beacie Kempie, Beacie Mazurek, Patrykowi Jakiemu i Tomaszowi Porębie.

We wtorek wniosek o uchylenie immunitetów czworgu eurodeputowanych Zjednoczonej Prawicy - Beacie Kempie, Beacie Mazurek, Patrykowi Jakiemu i Tomaszowi Porębie - przegłosowała komisja prawna Parlamentu Europejskiej.

W przypadku Beaty Kempy za uchyleniem immunitetów było 378 deputowanych, a 130 przeciw.

Odebranie immunitetu Beacie Mazurek poparło 392 europosłów, przy 134 głosach przeciw.

Za uchyleniem immunitetu Tomasza Poręby było 388 eurodeputowanych. 131 głosowało przeciw.

W przypadku Patryka Jakiego głosowano wyłącznie przez podniesienie ręki i nie było podanych wyników imiennych.

Chodzi o wniosek sądu w Polsce o uchylenie immunitetu eurodeputowanym w sprawie, w której akt oskarżenia złożył aktywista Rafał Gaweł - założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Jego zarzuty dotyczą spotu PiS opublikowanego przed wyborami samorządowymi w 2018 roku, który ostrzegał przed polityką migracyjną Platformy Obywatelskiej. Eurodeputowani polubili lub udostępniali ten wpis dalej.

Gaweł oskarżył polityków PiS o naruszenie artykułu 256. Kodeksu karnego mówiącego między innymi o nawoływaniu do nienawiści. Oskarżył zarówno twórców, jak i polityków udostępniających wyborczy spot.

PE za uchyleniem immunitetów. Patryk Jaki i Beata Kempa komentują
PE za uchyleniem immunitetów. Patryk Jaki i Beata Kempa komentująTVN24

Co oznacza uchylenie immunitetu?

Posłowie do Parlamentu Europejskiego utrzymują mandat nawet po uchyleniu immunitetu.

Mandat posła do PE jest mandatem krajowym i nie może go odebrać żaden inny organ. Ponadto uchylenie immunitetu nie oznacza uznania posła za winnego. Umożliwia ono tylko krajowym organom sądowym prowadzenie postępowania.

Parlament EuropejskiShutterstock

Z racji tego, że posłowie do PE są wybierani na mocy krajowych ordynacji wyborczych, jeżeli dany poseł do PE zostanie uznany za winnego popełnienia przestępstwa karnego, do władz państwa członkowskiego należy podjęcie decyzji, czy zostanie on pozbawiony mandatu.

Jaki: Chcą nas posadzić na trzy lata. Za bardzo im przeszkadzamy

Beata Kempa jeszcze przed głosowaniem udostępniała w czwartek infografikę, na której napisano "murem za wolnością w internecie" i "pierwszy raz w historii Parlamentu Europejskiego posłowie stracili immunitet za lajk na Facebooku".

Patryk Jaki we wtorek napisał, że eurodeputowani zostali oskarżeni o "mowę nienawiści". "Chcą nas posadzić z art. 256 KK na 3 lata więzienia i przez skazanie - zakazać kandydowania w wyborach. Za bardzo im przeszkadzamy w UE" - stwierdził europoseł.

Autorka/Autor:pp//mrz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock